K-Pop nedir? K-Pop akımı ne zaman başladı?

K-Pop nedir? K-Pop akımı ne zaman başladı?

K-Pop nedir? K-Pop akımı ne zaman başladı?

Dünya genelinde hızlı bir şekilde yükseliş trendi yakalayan k-pop müzik türü Youtube’da milyonlarca izlenme rakamına ulaştı. Dilleri farklı olsa da müziğin evrenselliğinden faydalanarak kısa sürede geniş kitlelere oluşan k-pop grupları akımı temsil etmeye devam ediyor. Peki, k-pop nedir?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Korean Pop yani Kore pop’un kısaltması müzik türü aslında geçmiş dönemlere kadar uzansa da müziğin dünya geneline yayılması teknoloji ile beraberinde oldu. İşte K-pop akımı hakkında bilinmesi gerekenler…

K-POP NEDİR?

K-pop İngilizce "Korean pop" ifadesinden kısaltma olan bu tür Güney Kore kökenli bir pop müzik türüdür.

İnternet sayesinde çok geniş kitlelere yayılmış durumdadır. Güney Koreli şarkıcı Psy'nin "Gangnam Style" şarkısının klibi, YouTube'da en çok izlenen videolardan biri olmuştur. PSY'dan sonra ilk defa bir Kpop grubu 1 milyar izlenim almıştır. Blackpink "Ddu du ddu du" ikinci olarak BTS grubunun "DNA" şarkısı milyar izlenime ulaşmıştır.

K-pop sadece pop müziği değil aynı zamanda birçok farklı müzik türünü de barındırmaktadır. K-popu sadece bir müzik türü değil, aynı zamanda bir altkültür olarak da görmek mümkündür. Sadece müzikleriyle değil danslarıyla da ünlüdür. Bütün grupların ve neredeyse tüm solo sanatçıların birçok şarkı koreografileri vardır. Daha çok 3-5-7-13 kişili erkek veya kadın grupları bulunur. Ama daha fazla kişili grup olması da mümkündür. Birçok K-pop grubu 13 kişinin üzerin kişi sayısına ulaşmıştır

K- POP AKIMI NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI?

Akım başlangıcı 1990’ların başlangıcında Güney Kore’da olsa da dünya geneline yayılması gelişen teknoloji ile birlikte oldu. Youtube’un kullanımının dünya genelinde yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte K-pop müziğe erişim ve ilgi artmış oldu.