hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kaza Ve Kader Nedir? İslamda Kaza Ve Kader İnancı Örnekleri Nelerdir?

  Kaza Ve Kader Nedir İslamda Kaza Ve Kader İnancı Örnekleri Nelerdir
  expand

  Kaza, Allah'ın daha önceden buyurduğu ve belirlemiş olduğu bir şeyin vakti gelince Allah'ın iradesi ve takdiri ile meydana gelmesi ve biçimlenmesidir. Kısa bir ifade ile bir şeyin vakti gelince meydana gelmesidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Kader Nedir?

   Kader sözlük anlamı itibari ile bir şeyi ölçüsüne ve miktara göre yapmak veya belirlemek şeklinde tanımlanır. Dini açıdan bakıldığında ise Allah'ın en başından başlayıp en sonuna kadar devam eden her şeyin zamanını, niteliğini, yerini daha önce bilmesi ve bunu takdir etmesidir. Kader Allah'ın belli bir ölçüye göre düzenlemiş olduğu ilahi nitelikteki bir kanundur.

   Her şeyin bir kaderi mevcuttur. Bir şeyin başlangıcı ile birlikte sonu arasında geçen her durum ya da olay kaderdir. İnsanların doğumu ve vefatı ile arasında geçmekte olan her şey, Allah'ın iradesi aracılığı ile her şeyi daha önce bilip şekillendirmesi ve tayin etmesi ile gerçekleşir. Bu duruma insanın kaderini daha önce belirli bir şekilde yaşaması da denebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Kader ve Hür İrade İlişkisi Nasıl Açıklanır?

   Allah insanı hür bir varlık olarak yaratmıştır ve insanın kendi seçimleri kapsamında kaderini belirleyerek yaşamını daha önceden şekillendirmiştir. Allah'ın her şeyi daha önce bilmesi ancak onun kudreti ve ilmi ile alakalıdır. İnsanın yapmış olduğu kendi seçimleri doğrultusunda ise Allah kaderini daha önceden belirler. Bundan dolayı insanın nasıl bir şekilde yaşayacağı daha önceden bellidir.

   İslamiyet’te Kaza ve Kader İnancı ile İlgili Örnekler Nelerdir?

   İslamiyet içerisinde kader, ezelden başlayarak ebediyete kadar olmuş olan ve olacak olan bütün durumların; nasıl bir şekilde olacağını, ne zaman gerçekleşeceğini ve nerede olacağını sadece Allah’ın bilmesidir. Kaza ise Allah’ın daha önceden bilmiş olduğu ve takdir ettiği her şeyin vaktinin gelmesi sureti ile gerçekleşmesidir. İslam içerisinde kaza ve kader inancı için şu örnekler verilebilir:

  Bir kimsenin evlenmesi kaderdir.

  Ömür süresi kaderdir.

  Evrenin ya da kainatın yaratılması kaderdir.

  Kavga etmek bir kaza örneğidir.

  Hastalanmak bir kaza örneğidir.

  Güneşin düzenli ve sürekli hareketi bir kaza örneğidir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow