Kedi sahiplerinin sıklıkla yaptığı 8 hata

Kedi sahiplenmek onlar için yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biri. Peki gerçekten evde kedi bakmaya hazır mısınız? İşte kedi sahiplenmeden önce bilmeniz gerekenler...1. Acele karar vermek
1 / 8
Kedi sahiplerinin sıklıkla yaptığı 8 hata ©Foto: Shutterstock
Acele karar verip satın aldığınız şeyleri geri verme imkânınız var fakat kedi sahiplendiğiniz zaman böyle bir şansınız olmaması gerektiğini unutmayın! Evinize getirip ailenizin bir üyesi yaptığınız ‘şey’in bir canlı olduğunu göz önünde bulundurun. Hazır olup olmadığınızı kediyi sahiplenmeden önce iyice düşünün. Mümkünse karar vermeden önce, kedi sahibi bir tanıdığınız ile kedi bakımının her detayını konuşun ve onun kedisine bir süre bakarak kendinizi deneyin.
2. Masraflarını düşünmemek
2 / 8
Kedi sahiplerinin sıklıkla yaptığı 8 hata ©Foto: Shutterstock
Kedi sahiplenmek büyük bir sorumluluk. Dört ayaklı arkadaşınızın düzenli mama, kum, veteriner ve beklenmedik masraflarını karşılayabileceğinizden emin olun.
3. Kısırlaştırmamak
3 / 8
Kedi sahiplerinin sıklıkla yaptığı 8 hata ©Foto: Shutterstock
Eve getirdiğiniz yavru kedi bir süre sonra büyüyecek ve yeterli olgunluğa ulaştığında çiftleşme dönemine girecek. Bu dönem hem kediniz hem de sizin için rahatsız edici bir durum olmanın yanı sıra kedinizin çiftleşmek üzere evden kaçması ihtimalini de beraberinde getiriyor. Veterinerinizle konuşup kediniz için doğru kısırlaştırma yöntemi ve zamanını belirleyin.
 4. Düzenli olarak veterinere gitmemek
Kediler küçük hastalıkları kolayca atlatabilse de acil bir durum fark edilmediğinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Ayrıca evde yaşayan kedilerin de düzenli olarak aşılanmaları gerekir. Hastalanmasalar dahi kedileriniz belirli aralıklarla veterinere götürmelisiniz.
5. İsimli ya da mikro çipli tasma kullanmamak
5 / 8
Kedi sahiplerinin sıklıkla yaptığı 8 hata ©Foto: Shutterstock
Kediniz kaybolduğunda ya da evden kaçtığında bulma şansınız neredeyse sadece isimli ya da mikro çipli bir tasmaya bağlı. Bütün hayatını evde geçirmiş bir kedi sokak ortamına alışamayacağı için böyle bir durumda kedinizi en kısa süre içinde bulmak isteyeceksiniz. Üzerinde telefon numaranız ya da adresinizin yazdığı bir tasma edinmek işinizi kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda piyasada, akıllı telefonlar sayesinde kedinizin konumunu belirleyebileceğiniz tasmalar bulunuyor.
6. Mama konusunda seçici davranmamak
6 / 8
Kedi sahiplerinin sıklıkla yaptığı 8 hata ©Foto: Shutterstock
Kedilerin sağlıklı kalabilmesi için zengin bir diyete ihtiyaçları var. Daha ucuz mamalara yönelerek kâr etmek yerine, ileride veterinere ödeyeceğiniz ücretleri artırmış oluyorsunuz. Marketlerde satılan mamaların çoğu kediniz için yeterli besin kaynaklarını sağlamıyor. Kedilerin protein ağırlıklı bir mama ile beslenmesi gerektiğini unutmayın. Ne yazık ki popüler mamaların çoğu tahıllar ile dolu. Mutlaka aldığınız mamanın besin ögelerini inceleyin. Veterinerinizle, kedinizin yaşına ve özelliklerine uygun mamalar üzerine konuşup tavsiye alın.
7. Kedinin dışarıda gezmesine izin vermek
7 / 8
Kedi sahiplerinin sıklıkla yaptığı 8 hata ©Foto: Shutterstock
Kedinizin dışarıda gezip eve geri dönmesine izin veriyorsanız, hastalıklara davetiye çıkarıyorsunuz demektir. Kedinizin sokak kedileriyle temasta bulunması, pire ve kene gibi parazitlerin yanı sıra en ufak pati darbesiyle bile bulaşabilen hastalıkları kapabileceği anlamına geliyor. Araba çarpması, sokak köpekleri tarafından saldırıya uğramak gibi tehlikeler de cabası. Korunaklı bir bahçe ya da balkon gibi, tehlikelerden uzak kalabileceği alternatifleri tercih edin.
8. Kedi kumunu temizlemeyi ihmal etmek
8 / 8
Kedi sahiplerinin sıklıkla yaptığı 8 hata ©Foto: Shutterstock
Kediler günde birkaç kez kumunu kullanır. Kediniz, düzenli temizlenmediğinde kokan kumu kullanmak istemeyecektir. Bu da istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Fakat kediniz, temiz olduğu halde kumunu kullanmıyorsa, herhangi bir idrar yolu probleminin belirtisi olabileceği için veterinere gitmeniz gerekebilir.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS