Kırmızı Bülten ne demek?

A A

23.04.2021 - 12:03 Son Güncelleme:

Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında Kırmızı Bülten çıkarılması için hazırlanan evraklar bakanlığa iletildi. Bu gelişme sonrasında kırmızı bülten ne demek sorusu sorgulanmaya başladı. İşte Kırmızı Bülten ile ilgili detaylar..

Kırmızı Bülten ne demek?

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında Dışişleri ve İçişleri bakanlıklarına Kırmızı Bülten yayımlanması ve Arnavutluk'ta geçici olarak tutuklanmasına yönelik talep evrakı iletti. Peki, Kırmızı Bülten ne demek, nedir?

Kırmızı Bülten, İNTERPOL'e üye ülkelerin uymak zorunda olduğu 8 bültenden birisidir. Bir ülkenin aradığı hükümlü, şüpheli ve sanıkların İnterpol'a bildirilmesiyle birlikte üye ülkelerde yakalama emri çıkarılır. Kırmızı Bülten içerisinde fotoğraf ve parmak izi fişleri gibi bilgiler yer alabilir.

KIRMIZI BÜLTEN NE DEMEK, NEDİR?

'Kırmızı Bülten', bir ülkenin adli makamlarınca aranan hükümlü, şüpheli veya sanıkların ilgili ülkeye geri verilmesi amacıyla görüldüğü yerde yakalanması için İnterpol Genel Sekreterliği’nce çıkartılan, aranan şahısların açık kimliği ve isnat edilen suça ilişkin adli bilgiler, ilgililerin bulunduğu yer tespit edildiğinde alınması gereken tedbirler ile mevcutsa fotoğraf ve parmak izi fişlerini içeren bir bültendir.

Uygulamada, kırmızı bülten veya difüzyon mesajına istinaden aranan şahsın ülkesinde bulunduğunu tespit eden devlet, gerekli gördüğü takdirde şahsın geçici olarak tutuklanmasını sağladıktan sonra, arayan devleti durumdan haberdar ederek geri verme talepnamesinin iletilmesini istemekte; bunun üzerine, arayan devlet tarafından şahsın bulunduğu devlete geri verme talepnamesi gönderilmektedir.