hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kurbanlıklarda ‘kist hidatik’ uyarısı

  Kurbanlıklarda ‘kist hidatik’ uyarısı
  expand
  KAYNAK DHA

  Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, hayvandan insana geçip, ölüme kadar götürebilen parazit ‘kist hidatik’ hastalığına ilişkin uyarıda bulundu, özellikle Kurban Bayramı'nda kurbanlık hayvanlarda kistli sakatatların tüketilmemesi ve diğer hayvanlara verilmemesi gerektiğini belirtti. Özlü, “Hastalığının önlenebilmesi için kurbanlıkların kist bulunan karaciğer, akciğer gibi sakatatlarının kesinlikle kedi ve köpeklere verilmemelidir” dedi.

   

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, hayvandan insana geçip, ölüme kadar götürebilen parazit ‘kist hidatik’ hastalığına ilişkin uyarıda bulundu, özellikle Kurban Bayramı'nda kurbanlık hayvanlarda kistli sakatatların tüketilmemesi ve diğer hayvanlara verilmemesi gerektiğine dikkati çekti.

  Özlü, “Hastalığa neden olan parazite ‘echinococcus’, asıl olarak köpek, kurt ve çakal gibi etçil hayvanların bağırsaklarında bulunur. Bu hayvanların dışkısıyla etrafa yayılan yumurtalar ya doğrudan köpekle temas sırasında veya köpeğin dışkısının bulaştığı sular veya marul, maydanoz, taze soğan gibi çiğ yenen sebzeler yoluyla insana geçer. Yerleştiği organlarda yıllarca sessiz olarak kistler oluşturur ve büyür. Bu kistler etraftaki dokuya zarar verebilir, yırtılıp vücutta yayılabilir, alerjik şoklara neden olabilir. Tedavisi çoğu zaman cerrahidir” diye konuştu.

   

  ‘Kist hidatik’ hastalığına, hayvancılığın yaygın olduğu ülkelerde ve Türkiye’de sık rastlandığını belirten Prof. Dr. Özlü, “Ülkemizdeki koyunların yüzde 31’in de, sığırların yüzde 26’sın da, keçilerin ise yüzde 13’ünde köpek kistine rastlandığı bildirilmiştir. Bu hayvanların kesimi sırasında fark edilen kistli akciğer ve karaciğerler, genellikle kedi ve köpeklere yem olarak verilmektedir. İşte, bu durum hastalığın yayılmasına neden olmaktadır. Çünkü kistleri yiyen köpeklere mikrop bulaşmaktadır. Bu hayvanlar paraziti etrafa yayarak insanlara hastalığı bulaştırmaktadır” dedi.
   
  Bayramda kurban keseceklere uyarılarda bulunan Özlü, “Kurban Bayramı’nda kesilecek koyun, keçi ve sığır türü hayvanların ciğerleri ve diğer organlarında kistlere rastlanması durumunda, bu organlar kesinlikle kedi, köpek gibi hayvanlara verilmemelidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hastalıklı organlar, orta yerde açıkta bırakılmamalı, poşetlenip çöp bidonlarına atılmamalıdır. Mümkünse yakılarak imha edilmeli veya mutlaka koku sızdırmayacak şekilde derin bir çukur kazılarak toprağa gömülmeli ve üzerine kireç dökülmelidir. Bu basit işlemler yapılmadığı takdirde hidatik kist önlenebilir bir hastalık olmasına rağmen toplumda yayılmakta. Sağlıklı kişileri hastalandırıp, büyük kayıplara neden olmaktadır” dedi

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow