hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Lalin İsminin Anlamı Nedir? Lalin İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

  Lalin İsminin Anlamı Nedir Lalin İsmi Kuranda Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek
  expand

  Son dönemlerde ünlü isimlerin çocuklarına verdikleri bir ad olarak Lalin dikkat çekiyor. Özellikle oldukça güzel bir telaffuz ısınması üzerinden kız çocukları için değerlendirilir. Aynı zamanda taşımış olduğu anlam ile beraber nadide bir isim olduğunu söylemek gerekir. Birçok anne ve baba bu ismi minik yavrusuna vermek adına, isim hakkında bilgi almaya çalışıyor. Genelde tek başına kullanılan bu isim başka adlar üzerinden de güzel bir bütünlük sağlayabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Lalin İsminin Anlamı Nedir?

  Lalin ismi Türkçede son dönemlerin popüler adları içerisinde gelmektedir. Kökeni sanskritçe olan bu güzel isim, özellikle ünlü evli çiftlerin bebeklerine vermiş olduğu isim üzerinden popüler hale geldi. Aynı zamanda Türkçede yerleşik biçimde kız çocukları için kullanma şansı tanımaktadır. Bu doğrultuda öne çıkan belli bir anlama sahiptir;

  - Çiçek

   - Yakut, yakut rengi

   - Kırmızı, Yakut kırmızısı

  Böylesi güzel ve değerli anlamları ile birlikte bir kız çocuğu için verilebilecek en güzel isimlerden biridir. Özellikle naif ve hoş olması ile anne ve babaların ilgisini çeken güzel isimler içerisinde bulunuyor.

  Lalin İsmi Kur'an'da Geçer mi?

  Bu güzel isim oldukça eski ve köklü bir tarihe sahip adlar içerisinde bulunur. Aynı zamanda Sanskritçe kökenli olarak Türkçede yer alır. Diğer yandan birçok kişi bu isminin Kur'an-ı Kerim'de geçip geçmediğini merak ediyor. Lalin ismi Kur'an-ı Kerim'de yer almaz. Direkt olarak çiçek şeklinde güzel bir anlam sunması üzerinden, aynı zamanda yakut rengi eşliğinde de değerlendirilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Lalin İsminin TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

  Türk Dil Kurumu üzerinden ele alındığı vakit Lalin ismi ‘çiçek’ anlamına sahiptir. Aynı zamanda Lali kökeninden gelmesi ile birlikte ‘kırmızı veya yakut kırmızısı’ biçiminde de bir ifadeye sahiptir. Böylesi değerli ve güzel anlamları ile birlikte kız çocuklar için amaca uygun olarak kullanılabilir. Genel olarak ise çiçek veya yakut rengi biçiminde öne çıkıyor. Bu konuda anlamı ve tonlaması ile son dönemlerin popüler kız çocukları isimlerinden biridir.

  Lalin İsminin Kullanımı

  Okunuşu üzerine harika bir etki yaratması ile birlikte Lalin ismi genelde tek başına kullanılır. Sanskritçe kökenli olması ile birlikte özel ve nadir isimlerden biridir. Ancak yine de başka isimler üzerinden de bir araya getirmek ve uyum sağlamak mümkün. Medya üzerinden popüler olmuş isimlerden biri olarak ön plana çıkıyor. İnternet üzerinden bu isim hakkında bilgi alan ve araştıran pek çok ebeveyn ise, minik yavru için bu adı kullanmaktadır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow