Mendup Nedir, Ne Anlama Gelir? Mendup Örnekleri Nelerdir?

Mendup Nedir, Ne Anlama Gelir? Mendup Örnekleri Nelerdir?

Mendup Nedir, Ne Anlama Gelir? Mendup Örnekleri Nelerdir?

Müstehap ya da müstehab, "sevilen veya beğenilen" manasına gelen İslam dini terimidir. Edep ya da mendub adı da verilir. Efâl-i mükellefin'dendir. İslam'da yapılması durumunda sevap sayılan, yapılmaması durumunda ise günah olmayan eylemlere mendub adı verilir. İslam dinine göre müstehaplar, Allah'ın yapılması durumunda hoşnut olduğu eylemler şeklinde görülür ve bu sebepten dolayı klasik İslam âlimlerince yapılmaları önerilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mendup Ne Anlama Gelmektedir?

 Mendup sözcüğü yapılması farz, sünnet ya da vacip olmayan işlerde yapılmasının tavsiye edilerek uygun görülmekte olan işler için kullanılabilen bir terimdir. Mendup sözcüğünün kökeninde adap sözcüğü yer alırken bu da edep şeklinde Türkçe içerisinde kullanılır. Din içerisinde mendup sözcüğü yapılması önerilen şeyler olarak belirlenmiştir. Yapılmadığı durumda günah ya da zarar olmayan ancak yapıldığında neticesinde güzel ahlak olan işler şeklinde nitelendirilir.

 Mendup Örnekleri Nelerdir?

 Mendup kavramına çok sayıda örnek vermek mümkündür. Sabah namazı sırasında havanın ağarmasını beklemek bir başka ifade ile imsak vaktinin girmesinden sonra beklemek mendupa örnektir. Bununla birlikte namaz kıldıktan sonra, abdestli halde iken, yeni namaz vakti için bir kez daha abdest almak da mendup sayılır. Namazların son sünnetini, farzı ve ilk sünneti kılındığı yerden başka bir yerde kılmak mendup öneklerindendir.

 Mendupun Kapsamı Nedir?

 İslam dini kapsamında iyi ahlaklı birey olmak dindar olmanın belli başlı niteliği olarak bilinir. Güzel ahlakı temsil etmiş olan hazreti peygamberin yaşamı boyunca yapmış olduğu her hareket ve her söz dikkatli bir şekilde olup insanlara örnek olarak bu güne kadar aktarılmıştır. İslam dinine bakıldığında sosyal hayatı ve bununla birlikte din hayatını birleştirebilen bir nitelikte olduğu için insanın daima güzel bir ahlaka olması için kurallar koymuştur.

 Bu kurallar vacipler, sünnetler, farzlar ve mendup olarak belirlenir. Nafile sadaka verebilmek, kuşluk namazı kılmak, farz namazlarını cemaat ile kıldıktan sonra ise safları bozmak ve benzeri durumlar mendupa örnek verilebilir.