MTA fay hattı sorgulama işlemleri kullanıcıların erişimine açıldı

MTA fay hattı sorgulama işlemleri kullanıcıların erişimine açıldı

İstanbul’da meydana gelen 5.8’lik deprem sonrası bölgede yaşayan kişiler evlerinin yakınlarından fay hattı geçip geçmediğini sorgulamayı sürdürüyor. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) fay hattı sorgulama seçeneği ile ülke genelinde bu hizmeti sağlamayı sürdürüyor. Peki, fay hattı sorgulama nasıl yapılır? İşte MTA fay hattı sorgulama işlemleri ile ilgili detaylar…

MTA fay hattı sorgulama yapmak isteyen kişiler kurumun resmi internet adresi üzerinden bu hizmeti kullanabiliyor. Aynı zamanda harita üzerinden heyelan, magmatik kayaçlar ve bölgedeki son depremleri de aktaran kurum “yer bilimleri harita görüntüleyici ve çizim editörü” üzerinden bu hizmeti erişime açmıştı.


Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün ilgili hizmetini kullanmak isteyen kişiler “yerbilimleri.mta.gov.tr” adresi üzerinden sorgulama yapabiliyor. Uygulamayı kullanmak iste oldukça basit. Öncelikle haritayı oturduğunuz bölgeye yaklaştırın. Ardından sol taraftaki menüden dirifaylar ve faylar seçeneğini işaretleyin. Bu şekilde bölgenizdeki fay hatlarını öğrenebilirsiniz.


SORGULAMA YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ...Öte yandan yine son 24 saat, son 7 gün veya son 30 gün seçenekleri işaretlendiğinde bölgede seçilen tarih aralığında olan depremi de öğrenebilirsiniz.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS