hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Muhsin Yazıcıoğlu kimdir, ne zaman öldü? Muhsin Yazıcıoğlu uçak kazası detayları!

  Muhsin Yazıcıoğlu kimdir, ne zaman öldü Muhsin Yazıcıoğlu uçak kazası detayları
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Büyük Birlik Partisi (BBP) Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu tarihler 25 Mart 2009'u gösterdiğinde helikopter kazasında hayatını kaybetti. Muhsin Yazıcıoğlu vefatının detayları, İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi taşıyan helikopterin kaza yapması sonucu hayatını kaybetmesiyle yeniden gündeme geldi. Peki, Muhsin Yazıcıoğlu kimdir? İşte Muhsin Yazıcıoğlu uçak kazası detayları...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu yıl Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatının 15'inci yılı. O gün helikopterdeki 5 kişiyle birlikte 55 yaşında olan Muhsin Yazıcıoğlu da hayatını kaybetti. Aradan geçen 15 yıla rağmen Muhsin Yazıcıoğlu'nun acısı sevenlerinin yüreğindeki tazeliğini koruyor. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazası geçirdiği haberleri akıllara, Yozgat'a gitmek üzere bindiği helikopterin 25 Mart 2009'da Kahramanmaraş'taki Keş Dağı'na düşmesi sonucu hayatını kaybeden BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu suikastini getirdi. Muhsin Yazıcıoğlu'nun kaza detaylarını ve Reisi'nin kazasıyla ilgili benzerliklerini aşağıdaki haberden okuyabilirsiniz.

  MUHSİN YAZICIOĞLU HELİKOPTER KAZASI

  Muhsin Yazıcıoğlu'nun içinde bulunduğu helikopter Kahramanmaraş'tan Yozgat-Yerköy mitingine giderken bilinmeyen bir sebepten dolayı düşmüştür. Kaza'nın ardından İHA muhabiri İsmail Güneş 112 Acil Servisi aramıştır. Bu konuşmada bacağının kırık olduğunu, helikopterde bulunanlardan sadece BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ'ın yaşadığını, Yazıcıoğlu'nu göremediğini söylemiştir. Olayın ardından aracın enkazı 48 saat sonra bulunmuştur. 

  MUHSİN YAZICIOĞLU NE ZAMAN ÖLDÜ?

  25 Mart 2009 tarihinde Kahramanmaraş mitinginden Yozgat-Yerköy mitingine hareket etmek üzere içinde bulunduğu helikopter, bilinmeyen bir sebepten dolayı düştü. Muhsin Yazıcıoğlu dâhil altı kişinin naaşı arama ekipleri içerisinden 17 gönüllü civar köylüsü tarafından Sisne ve Kızılöz Köyleri arasındaki Keş Dağı - Kuru Dere Kanlıçukur mevkiinde bulundu. Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenazesi ölümünden altı gün sonra 31 Mart 2009 tarihinde Kocatepe Camii'nde düzenlendi. TBMM'deki törende Yazıcıoğlu'nun Türk bayrağına sarılı naaşının üzeri çiçeklerle süslendi. Cenaze törenine basın mensupları dâhil yaklaşık 700.000 kişi katıldı. Vasiyeti üzerine cenazesi, Taceddin Dergâhı'na gömülmeyi vasiyet ettiği için bir bakanlar kurulu kararı çıkarılarak Mehmet Âkif Ersoy müzesi olarak kullanılan dergâhın bahçesine defnedildi. Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümünün ardından memleketi Sivas'ta birçok parka ve caddeye ismi verildi. Anadolu'nun birçok yerinde park, cadde ve vakıflara Muhsin Yazıcıoğlu ismi verildi. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Muhsin Yazıcıoğlu kimdir, ne zaman öldü Muhsin Yazıcıoğlu uçak kazası detaylarıKEŞ DAĞI NEREDE, HANGİ İLDE?

  Keş Dağı, Kahramanmaraş iline bağlı Göksun ilçesi sınırları içerisinde yer alan dağdır. Keş Dağı, bağlı olduğu Kahramanmaraş iline 51 kilometre mesafe uzaklıktadır. Büyük Birlik Partisi Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin kaza yaptığı yer olarak bilinmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MUHSİN YAZICIOĞLU KİMDİR?

  Çiftçi bir ailenin çocuğu olan Muhsin Yazıcıoğlu, 31 Aralık 1954 tarihinde Sivas’ın Şarkışla ilçesinin Elmalı köyünde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden mezun oldu. Bu dönemde çeşitli siyasi çalışmalar içerisinde bulundu. 1968 yılında da Şarkışla'da Genç Ülkücüler Hareketi'ne katıldı. 1978’de Ülkücü Gençlik Derneği’nin kurucu genel başkanı oldu. 1980 yılına kadar da Milliyetçi Hareket Partisi'nin genel başkan müşavirliği vazifesini yürüttü. 12 Eylül 1980’de yapılan askeri darbenin ardından da tutuklanarak Mamak Cezaevi’ne gönderildi. Tahliye olduktan sonra da Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı’nın başkanlığını yaptı. 1987 yılında arkadaşlarıyla birlikte Milliyetçi Çalışma Partisi'ne (MÇP) katılarak siyasete atıldı. 1991 senesinde yapılan genel seçimlerde Sivas’tan milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. 1992'de MÇP'den ayrılarak Büyük Birlik Partisi'ni kurdu ve genel başkanlığa seçildi. 1995 ile 2007'de yapılan seçimlerde de yeniden Sivas milletvekili oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MUHSİN YAZICIOĞLU SÖZLERİ

  - Namlusunu millete çeviren tanka selam durmam.

  - Benim adım Muhsin Yazıcıoğlu! Bana baskı sökmez! Bizim Allah’tan başka kimseden korkumuz yok.

  - Erkek olmak alın yazısı olsa da her kula nasip olmaz.

  - Zulüm Azrail olsa da hep Hakk’ı tutacağım. Mukaddes, davalarda ölüm bile güzeldir.

  - Bu ülkede dürüst olmak başa beladır ama o bela başımızın tacıdır.

  - İki saniye sonrasına garantimiz olmayan bir hayatımız için fırıldak olmaya gerek yok.

  - Haksız bir davada zirve olmaktansa, haklı bir davada zerre olmayı tercih ederim.

  - Haksız bir dava uğruna sultanlık yapacağıma, gerekirse haklı davada tek başıma yürüyeceğimi söylüyorum.

  - Bir elinde Bilgisayar, Bir elinde KUR’AN olsun.

  - Ben Avrupa Birliği kapısında zorlanan, aşağılanan Türkiye istemiyorum. Ben kendi medeniyetimle olurum. Ben yeniden Tük-İslam medeniyetinin inşaatını istiyorum.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  - Ölüm inançsız insanlar için korkunç bir sondur ama inananlar için ne kadar zevkli bir başlangıçtır!

  - Ben Türk’üm, Türk esir olmaz. Ben Türk’üm, Türk devletsiz olmaz. Ben Türk’üm, Türk bayraksız olmaz. Ben Türk’üm, Türk ezansız olmaz. Ben Türk’üm, Türk hürriyetsiz olmaz.

  - Bu adama haddi bildirilmelidir. Kedisini bile vermezmiş. Kürt, bizim kardeşimiz, soydaşımız, Candaş’ımız. Kürdün kedisi de, keçisi de, kendisi de Türk milleti için değerlidir. Barzani’den bizim isteğimiz, kedi değildir, PKK elebaşlarıdır.

  - Güne güIümserken papatyaIar, DuaIar gibi yükseIir ümitIerim

  - Haksız bir dava uğruna sultanlık yapacağıma, gerekirse haklı davada tek başıma yürüyeceğimi söylüyorum.

  - Bizim çocukları kitap okumak sıkar. O yüzden fikri tartışmalarda biraz zayıf kalırlar. Ama kavga var dersen, Ayrancı'dan Kızılay'a koşa koşa gelirler!

  - Evet adım Muhsin Yazıcıoğlu, bende ve arkadaşlarımda döneklik olmaz. Biz inandığımızı yaptık. İnandığımızı yapmaya devam ediyoruz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow