Nübüvvet Nedir? Nübüvvet Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Nübüvvet Nedir? Nübüvvet Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Nübüvvet Nedir? Nübüvvet Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Hem dini açıdan hem de anlamı bakımından oldukça önemli olan nübüvvet kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir. Nübüvvet kelimesi son dönemlerde sıkça duyulmaya başlamış ve anlamı hakkında bilgi sahibi olunmak istenmiştir. Nübüvvet kelimesinin anlamı din veya peygamberlik olarak açıklanmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Nübüvvet Nedir?

Arapça kökenli bir kelime olan nübüvvet, dilimize kadar ulaşmış ve gazete, televizyon ya da internet ortamlarında yaygın olarak kullanılan kelimeler arasında yerini almıştır. Kelimeyi daha önce duymayan ve ilk kez duyan kişiler ne anlama geldiğini ve kelimenin Türkçe kökenli olup olmadığını merak ediyor. Nübüvvet kelimesinin dini açıdan geniş bir anlamı bulunmaktadır.

Hz. Muhammed (S.A.V.)’in peygamberliğinin anlatımı sırasında kullanılan bir kelimedir. Daha çok yazılı kaynaklarda sıkça karşılaşılan bir kelime olan nübüvvet kelimesi genel olarak peygamber demektir. Peygamber efendimizin kendi döneminde yaşamış olduğu olayların anlatımında kullanılmaktadır. Nübüvvet kelimesinin Türkçe anlamının en doğru şekilde öğrenilmesi de oldukça önemlidir. Bunun için TDK’den yararlanmak isteyenlerin sayısı da bir hayli fazladır.

Nübüvvet TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Çok fazla sayıda kişi tarafından sürekli olarak ziyaret edilen internet sitelerinden birisi olan TDK sözlük sitesi, çeşitli kelimelerin anlamlarını öğrenmemizi sağlamaktadır. Türkçe kökenli veya yabancı kökenli tüm kelimelerin anlamlarının en doğru şekilde açıklanmış olduğu TDK sözlük sitesinde aynı zamanda nübüvvet kelimesinin anlamına da yer verilmiştir.

Nübüvvet kelimesinin anlamı için en sade ve doğru açıklama yapabilmek isteyen kişilerin kelimenin anlamı için “peygamberlik” kısmını dikkate almaları tavsiye edilmektedir. Özellikle dini ve Türkçe anlamı açısından en doğru tabir ediliş şekli peygamberlik olarak geçmektedir. Ödev, sınav ya da yeni bilgiler elde etmek amacı ile ziyaret edilen TDK sözlük sitesindeki nübüvvet kelimesinin tam anlamı şu şekilde açıklanmıştır:

- Din
- Peygamberlik