Obama'dan Stephen Edwin King'e ödül!

Obama'dan Stephen Edwin King'e ödül!

ABD hükümetinin tüm sanatçılara ve yazarlara verdiği en büyük ödül olan Ulusal Sanat Madalyası (The National Medal of Arts) bu yıl Stephen Edwin King’e verilecek.

10 Eylül Perşembe günü Barack Obama tarafından Stephen Edwin King’e verilecek olan madalya, ilk kez 1984 yılında verilmeye başlandı.

Ulusal Sanat Madalyası, bireylerin ve kurumların ABD'deki sanat yaşamlarını desteklemek ve aynı zamanda tüm sanatçıları özendirerek başarılı olmalarını sağlamak amacıyla veriliyor.

Halkın talebine göre belirlenen aday listesi Ulusal Sanat Vakfı (The National Endowment For The Arts) tarafından değerlendirilmesinden sonra Beyaz Saray’a gönderilyor ve kazanan sanatçılar belirleniyor.

Tören Türkiye saati ile 10 Eylül Perşembe akşamı saat 22.00’de https://www.whitehouse.gov/Live linkinden canlı olarak izlenebilecek.

Vizyonda bu hafta neler var?

Stephen Edwin King kimdir?

ABD'li hikaye ve roman yazarı Stephen Edwin King, 21 Eylül 1947 tarihinde ABD'nin Portland eyaletinin Maine kendtinde doğdu.

Genellikle gerilim ve korku türünde eserler vermiştir. Kitaplarının çoğu Türkçe'ye de çevrilmiştir.

İlk romanı "Göz (Carrie)" 1974 yılında yayınlanmıştır. Özellikle 1982 yılında başlayıp, 2005 yılında sona erdirmiş olduğu "Kara Kule (The Dark Tower)" serisi ile ünlüdür. "Yeşil Yol (The Green Mile)", "Esaretin Bedeli (Rita Hayworth and Shawshank Redemption)" gibi pek çok kitabı senaryolaştırılıp beyaz perdeye aktarılmıştır. İlk profesyonel kısa öykü satışını "The Glass Floor" adlı öyküsüyle Starling Mystery Stories'e yapmıştır (1967).

Kendisini tekrar ettiği gerekçesiyle 2002 yılında yazarlığı bıraktığını açıklamıştır. Ancak bu kitaptan sonra birçok yeni eser verdi.

King’in en son romanı 2009 Kasımı'nda yayımlanan "Under the Dome (Kubbenin Altında)" olup, New York Times En Çok Satanlar listesinde uzun süre 1 numarada kaldı.

2010’un Ocak ayında, King yazılmış halde olan ve basılmayı bekleyen iki kitabı daha bulunduğunu açıkladı.

Kitaplarının çoğu memleketi Maine'de geçer.

Şu ana kadar Bram Stoker Awards, World Fantasy Awards ve British Fantasy Society Awards gibi prestijli ödülleri almıştır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS