hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Okyanusların Gizemleri: Keşfedilen Ve Keşfedilmeyen Alanlar

  Okyanusların Gizemleri: Keşfedilen Ve Keşfedilmeyen Alanlar
  expand

  Okyanus henüz tam olarak keşfedilmemiş ve anlaşılmamış birçok gizemi barındırıyor. Dünya yüzeyinin %70'inden fazlası okyanuslarla kaplı olduğundan, yüzeyin altında hala birçok bilinmeyenin gizlenmesi şaşırtıcı değil.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Okyanusların Gizemleri: Keşfedilen ve Keşfedilmeyen Alanlar

   Okyanus, tuhaf yaratıklardan açıklanamayan olaylara kadar hem bilim adamlarını hem de sıradan insanları büyülemeye ve şaşırtmaya devam ediyor. Okyanusun bir diğer gizemi de içinde meydana gelen açıklanamayan olaylardır.

   Bermuda Şeytan Üçgeninden denizde duyulan gizemli uğultuya kadar Pasifik Okyanusu'nda duyulan gizemli uğultuya kadar henüz tam olarak açıklanamayan pek çok tuhaf olay yaşanıyor.

   Bu olayların bazılarının rasyonel açıklamaları olsa da diğerleri spekülasyonlara ve entrikalara yol açacak şekilde gizemini koruyor.

   Okyanus Yüzeyinin Gizemleri: Bermuda Şeytan Üçgeni

   Bermuda Şeytan Üçgeni, Kuzey Atlantik Okyanusu'nun batısında kalan gemilerin ve uçakların gizemli koşullar altında kaybolduğu bir bölgedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Bölge Miami, Bermuda ve Porto Riko ile sınırlanıyor ve geçtiğimiz yüzyılda Bermuda Şeytan Üçgeninde 1000'den fazla kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

  Okyanusların Gizemleri: Keşfedilen Ve Keşfedilmeyen Alanlar

   Çok sayıda teoriye rağmen, bu ortadan kaybolmaların kesin nedeni bir sır olarak kalıyor. Bazı insanlar ortadan kaybolmaları insan hatasına, korsanlığa veya doğal afetlere bağlarken, diğerleri doğaüstü veya dünya dışı bir açıklama olduğuna inanıyor.

   Sütlü Deniz Olgusu

   Samanyolu Deniz Olgusu, okyanusun belirli kısımlarında meydana gelen nadir ve gizemli bir olaydır. Bu olay sırasında okyanusun yüzeyi süt rengi bir görünüme bürünür ve su, yumuşak mavi-yeşil bir ışıltı yayar.

   Bu olgunun nedeni tam olarak anlaşılamamıştır ancak biyolüminesans bakterilerle ilişkili olduğuna inanılmaktadır. Bu bakteriler rahatsız edildiklerinde ışık yayarlar ve bu bakterilerin büyük popülasyonlarının sütlü deniz olgusuna neden olabileceği düşünülmektedir.

   Yeşil Flaş

   Yeşil Flaş, gün batımında ufukta yeşil bir ışık parlaması göründüğünde meydana gelen bir olgudur. Bu olay ışığın Dünya atmosferinden geçerken kırılmasından kaynaklanır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Yeşil parlama nadir görülen bir olaydır ve yalnızca belirli koşullar altında görülebilir. En yaygın olarak dünya yüzeyinin nispeten düz olduğu ve görüşe hiçbir engelin bulunmadığı okyanus üzerinde gözlenir.

   Sualtı Gizemleri

   Okyanus tabanı hala ortaya çıkarılmayı bekleyen birçok gizemi barındıran geniş ve büyük ölçüde keşfedilmemiş bir alandır. İşte en ilgi çekici su altı gizemlerinden bazıları;

   Baltık Denizi Anomalisi

   Baltık Denizi'nde bulunan Baltık Denizi Anomalisi, 2011 yılında keşfedilen gizemli dairesel bir nesnedir. Nesnenin yaklaşık 60 metre çapında olduğu söyleniyor ve tepesine çıkan merdiven benzeri bir yapıya sahip olduğu görülüyor. Bazı bilim adamları bunun batık bir UFO ya da gizli bir askeri tesis olabileceğini öne sürmektedir.

   Mariana Çukuru

   Mariana Çukuru, Pasifik Okyanusu'nda Guam yakınlarında bulunan dünyanın en derin noktasıdır. Aşırı basıncın, karanlığın ve soğuğun olduğu bir yer ve yalnızca birkaç kez keşfedildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Marina çukuru yakın zamanda keşfedilen Mariana salyangoz balığı da dahil olmak üzere birçok tuhaf ve benzersiz türe ev sahipliği yapıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow