hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Oligark ne demek? Oligark ne anlama geliyor TDK, kime denir?

  Oligark ne demek Oligark ne anlama geliyor TDK, kime denir
  expand

  Rusya - Ukrayna arasında yaşanan gerilim sonrasında oligark kelimesi sık aranan kelimeler arasında yerini aldı. Bu kelimeyi ilk kez duyanlar çeşitli kaynaklara göre oligark nedir? sorusuna yanıt arıyor. Peki, oligark nedir, ne demek? Oligark ne anlama geliyor, kimlere deniliyor? İşte konuyla ilgili detaylar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Oligark, genellikle siyasi ve ekonomik gücü büyük ölçüde elinde bulunduran ve bu gücü sıkı bir şekilde kontrol eden bir grup kişiyi veya aileyi tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Oligarklar, genellikle bir ülkenin veya bir bölgenin siyasi ve ekonomik kararlarını etkileyen güçlü kişiler veya aileler olarak bilinirler. Oligarklar, genellikle büyük servet birikimine sahip iş insanları, sanayiciler, bankacılar veya siyasi figürlerden oluşabilirler. Oligarki terimi, bir ülkenin veya bölgenin yönetiminin sınırlı bir grup insanın elinde olduğu bir yönetim biçimini tanımlamak için de kullanılabilir. Oligarki, demokrasi veya monarşi gibi diğer yönetim biçimlerinden farklılık gösterir ve güç, sınırlı bir azınlığın elindedir. Oligarkların bu gücü nasıl kullandıkları ve toplum üzerindeki etkileri, genellikle büyük ilgi çeker ve tartışma konusu olur.

   

  OLİGARK NEDİR, NE DEMEK?

  Türkçe'ye Fransızcadan geçen kavram Yunanca "oligo-" (az, birkaç) ve "arkhein" (yönetmek) kelimelerinden oluşturulmuştur. Yönetimdeki grup siyasi, askerî, dinî veya finansal gruplar gibi ülkenin önde gelen gruplarından birisi olabilir.  Oligarşi, küçük ve ayrıcalıklı bir grubun iktidarda olduğu yönetim şeklidir. Oligarşinin üyesi ya da destekçisi olan kişi ya da grupları tanımlamak için "oligark" terimi kullanılır.

  Oligark ne demek Oligark ne anlama geliyor TDK, kime denirOLİGARK KİME DENİR?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Oligarkların tarihi eskiye dayanıyor. Fakat günümüzde bu sözcük çok daha özel bir anlam kazandı.Oligark, oligarşik düzendeki yöneticilere verilen isimdir. Günümüzde oligark dendiği zaman Rusya'daki büyük şirketlerin sahipleri olan isimler kast edilmektedir. Oligarkların önemli bir bölümü servetlerini, 1990'larda, dönemin devlet başkanı Boris Yeltsin'in idaresinde gerçekleşen ve devlet varlıklarının özel sektöre kaotik ve yolsuzluklarla dolu bir süreçte devredildiği sırada yapmıştır. 

  Günümüzde, bu sözcük, 1991'de Sovyetler Birliği'nin çökmesinden sonra öne çıkan, aşırı varlıklı bir grup Rus vatandaşını tanımlamak için kullanılıyor. Bir oligark, din, akrabalık, prestij, ekonomik statü ve hatta diliyle toplumun geri kalan kısmından ayrılan yönetici sınıfın üyesi olabilir. Oligarklar Rusya'daki büyük firmaların başında bulunan isimler oligarklardır.  Oligarklar için ultra zengin kişiler denilebilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow