Osmanlı geleneği Eyüpsultan’da sürdürülüyor

Osmanlı geleneği Eyüpsultan’da sürdürülüyor

Osmanlı’da eğitime yeni başlayan çocukların okul korkusunu gidermek, arkadaşlarıyla kaynaştırmak, onların eğitim isteğini geliştirmek amacıyla düzenlenen ‘Amin Alayları’, Eyüpsultan’da yaşatılmaya devam ediyor.

Bu yıl Eyüpsultan Belediyesi tarafından ikincisi düzenlenen Amin Alayları’na 500 çocuk aileleriyle birlikte katıldı. Eyüpsultan Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte çocuklar, maskotlarla eğlenerek fotoğraflar çektirdi. Küçükler ayrıca, düzenlenen Karagöz-Hacivat oyununda ise kahkahalara boğuldu.

“Bu geleneği Eyüpsultan’da yaşatmaya çalışıyoruz”

Düzenlenen etkinliğe katılan Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Bu sene ikincisini yaptığımız bir geleneğimiz. Özellikle Osmanlı’da yaygın olan bir gelenek. Okula yeni başlayan çocuklara o farkındalığı yaşatmak için yapılan bir etkinlik. Çocuklarımız okullarına başlarken, şehirlerinde üst düzey yöneticileri makamlarında ziyaret ediyorlar. Onların meslekleri ve işleriyle ilgili bilgiler alıyorlar. Aynı zamanda hediyeleşme, sohbet imkanı buluyorlar. Bu geleneği Eyüpsultan’da yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.

“Çocuklar için çok güzel bir etkinlik”

Etkinliğe çocuğu Ömer ile katılan Nilgün Avcı ise, “Güzel bir etkinlik. Daha önce de oldu ama katılmamıştık. Çocuklar için çok iyi olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Nilgün Avcı’nın çocuğu Ömer ise, etkinliğe katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Annem 'tiyatro var' dedi. Ben de çok sevindim annemle buraya geldim” şeklinde konuştu.

“Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz”

Etkinliğin çok faydalı olduğunu dile getiren Ali Kürüz ise, “Belediyemizin ve okulumuzun yaptığı bu etkinlik için teşekkür ediyoruz. Çocuklarımız hem birbirleriyle kaynaşıyor hem de okul öncesi toplumsal faaliyetlere katılarak okula alışmaları sağlanıyor” ifadelerini kullandı.

Küçükler gerçekleşen etkinlik sonrası, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı, Kaymakamlık ve Emniyet Müdürlüğü’ne ziyaretler gerçekleştirdi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS