Rekortmen anne 29 galon sütünü sağdı, 16 galonunu bağışladı

Rekortmen anne 29 galon sütünü sağdı, 16 galonunu bağışladı

ABD'nin Teksas eyaletinde 3 ay önce premature doğum yapan Mikah Duncan, hastaneye 15 galon süt bağışlayarak bir rekora imza attı. Sütünü sağmak dışında oğlu dışında yapabileceği bir şey olmayan anne, başlangıçta ancak 28 gram sağabiliyordu. Fakat gittikçe bu miktarı artıran anne, sonunda 29 galonu doldurdu. Cash adını verdiği oğlu ise sağlıklı ve şimdi artık evinde.

ABC News'un haberine göre, hamileliğinin 24. haftasında rahmindeki sorun nedeniyle ameliyat olan Mikah Duncan, komplikasyon sonucu, Cash adını koyduğu oğlunu bir hafta sonra doğurdu. Bebeği ise San Antonio Çocuk Hastanesi'nde Yeni Doğan Yoğun Bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Bebeğinin yaşaması için elinden hiçbir şey gelemeyecek olan anneye ise, sadece sütünü sağarak beslenmesine katkı sağlayabileceği söylendi.


Anne sütü hem anneleri hem de bebekleri koruyor


Bebeği için, "Ona dokunamıyor, kucağıma alamıyordum" diyen Duncan, "Tüm yapabileceğim sütümü sağmaktı" dedi.


Sütünü sağmaya başladığında çok yetersiz olduğunu ve ancak bir şırıngayı doldurabildiğini söyleyen Duncan, hastanedeki hemşirelerin yüreklendirmesiyle yılmadı ve her 2 saatte bir sütünü sağmaya devam etti. Duncan, "Kocam beni her gün hastaneye taşıdı ve sütüm çok az geldiği için yetersiz hissediyordum. Ama denemeye devam ettim" dedi.Emzirme dönemindeki annelere öneriler


Başlangıçta 2 ons ya da gram cinsinden ifade edilecek olursa yaklaşık 50 gram sütünü sağabilen annenin süt miktarı gittikçe arttı. Sonunda azimli anne Duncan, hastanede bakım altındaki oğlu için 29 galon süt sağdı. Miktar arttıkça da sağdığı sütünü evde depolamaya başladı. Duncan, "Muhtemelen her şeyi yiyemeyecek. Bu nedenle de hem evde hem de hastanede bol miktarda süt depoladım. Miktar fazla olunca da sütümü bağışladım" diye konuştu.


2 yaşına kadar anne sütü hayat kurtarıyor


Hastane yetkilisi Jann King de Cash doğduğunda annesi Duncan'ın ihtiyaç duyulduğunda süt bağışlaması için bir rıza formu imzaladığını belirterek, sonrasında ise beklenenden çok çok fazla bir miktarda sütü hastaneye bağışladığını ifade etti. Duncan'dan beklenen toplamda bebeğinin yoğun bakımda geçireceği süre boyunca yaklaşık 3 litre süt bağışlamasıydı. Ancak Duncan 29 galon süt doldurdu ve oğlunun ihtiyacından fazlasına denk gelen 16 galonu ise hastaneye bağışladı.Bugüne kadar tek bir anneden sağılan Duncan'ın rekor miktardaki süt bağışı hastanenin Facebook sayfasında da yayınlandı. Duncan, Cash'e benzer durumda doğacak bir bebeğin hayata tutunmasına yardımcı olduğu düşüncesiyle süt bağışında bulunmaktan mutlu olduğunu söyledi.


Cash'in yani Duncan'ın prematüre doğan bebeğinin sağlık durumu iyi. Premature bebek Salı günü taburcu edildi. Şimdi evinde anne ve babasının yanında büyümeye devam ediyor. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS