hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sabah aç karnına kefir içerseniz ne olur?

  Sabah aç karnına kefir içerseniz ne olur
  expand

  Kefir, diğer süt ve süt ürünleri gibi insan sağlığına çok faydalı bir besindir. Kefir fermente edilmiş bir süt ürünüdür. Kefir içeriğinde bulunan faydalı bakteriler ile hem mide hem de bağırsaklar için çok yararlıdır. Kefir hazır satılabilen bir gıda olduğu gibi, evde de yapılabilen bir üründür. Tatlandırarak ya da sade olarak içilebilen kefir nasıl tüketilir? Kefir ne zaman içilir?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kefir, son dönemlerde sağlıklı beslenme ve diyet yapmak isteyen bireyler için vazgeçilmez bir alternatif olmuştur. Kefir özellikle ara öğünlerde tercih edilen doyurucu özelliği yüksek bir içecektir. Kefir koyun, keçi ve ya inek sütünden elde edilebilen bir süt ürünüdür. Kefirin içeriğinde yoğun miktarda probiyotik bulunur. Bu probiyotikler sayesinde kefir, bağırsak sağlığına çok faydalıdır. Kefir ayrıca bağışıklık sistemi ile sindirim sistemi için de çok faydalı bir besindir. İçeriği bu kadar güçlü olan kefiri tüketirken porsiyon kontrolü de önemlidir. Yüksek dozda kefir tüketmek faydadan çok zarar verebilir.

  KEFİR NE ZAMAN İÇİLİR?

  Kefir eski zamanlardan bu yana gelen, esas olarak Balkanlar, Doğu Avrupa ve Kafkasya kökenli olan kefir daha sonraları Müslümanlar arasında yayılmaya başlamıştır. Kefir, süt asidi ile özel bir mayalama yöntemi ile yapılır. Kefirin içeriğinde bulunan kalsiyum, protein ve vitaminler ile insan vücudu için Çok yararlı bir besindir. Kefiri tüketmek için belirli bir zaman dilimi yoktur. İstenildiğinde kefir tüketimi gerçekleştirilebilir. Sadece kefiri tüketirken tüketim miktarı önemlidir. Kefir de diğer doğal besinler gibi fazla tüketilmemelidir. Yetişkin bireyler için günde iki bardaktan fazla kefir tüketilmemesi önerilir. Kefir doğru miktarda tüketilip bireyin istediği zaman diliminde tüketilebilir. Sabah aç karnına tüketmek sindirim sistemine daha fazla fayda sağlayabilir. Kefirin içeriğindeki probiyotikler aç karnına tüketilen kefir ile birlikte bağırsakları daha iyi çalıştırmış olur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  KEFİR NASIL YAPILIR?

  Kefir evde yapılabilen bir besindir. Kefirin ana maddesi olan 1 litre süt öncelikle kaynatılır. Kaynama esnasında oluşan kaymaklar alınır. Ardından süt soğutulur ve yaklaşık 20 dereceye gelene kadar beklenir. Sonra kefir taneleri eklenerek karıştırılır. Daha sonra temiz bir bez ile üstü örtülür. Yaklaşık 2 gün karanlık ve serin bir odada bekletilir. Sonra süzülür ve kefir oluşur. Kısa sürede kefir tüketilmelidir.

  SABAH AÇ KARNINA KEFİR İÇMENİN FAYDALARI

  Kefir içmek için belirli bir zaman vermek doğru değildir. Birey kendi tercihine göre kefiri istediği zaman tüketebilir. Sabah aç karna tüketmek isteyen bireyler içinse ekstra bir katkısı olduğu düşünülür. Kefir içeriğinde bulunan probiyotikler sayesinde bağırsakları çalıştırıp sindirim sistemini hızlandıracağı için gün içinde daha etkili olduğu düşünülür. Diyet yapanlar ve ya kilo vermek isteyenler sabah aç karna tüketip boşaltım sistemlerinin daha çok çalışmasını sağlayabilirler. Peki, kefir içince ne olur? Kefir çok fazla faydası bulunan bir süt türevi üründür. Kefirin faydalarını şöyle sıralayabiliriz: İçeriğinde bulunan probiyotikler ile sindirim sistemi ve bağırsaklar ile ilgili olumlu etkiler oluşturmaktadır.Kalsiyum içeriği fazla bir besin olduğu için kemik sağlığı ile ilgili olumlu etkisi vardır.Kolesterolü dengeler.Kan şekeri ile ilgili olumlu etkileri vardır.Antioksidan içeriği yüksek olduğu için hücre yenilenmesine destek olur.Bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı bir besindir.Alerji ve astıma olumlu etkileri olduğu görülmüştür.Uyku bozukluğu, stres ve depresyon gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  KEFİR NASIL TÜKETİLİR?

  Kefirin tüketimi, bireyin nasıl tüketmek isteyeceği ile doğru orantılı olarak değişebilir. Birey tercih ederse kefir sade bir şekilde tüketilebilir. Kefirin sade olarak tadından hoşlanmayan kişiler kefiri meyve aromaları ile ya da direk meyveler ile tatlandırabilir. Meyve aromalı kefirler de marketlerde satılmaktadır ya da evde yapılan kefir meyvelerle tatlandırılabilir. Çocukların tüketimi için sade kefir, bal ve ya kuruyemişler ile de tatlandırılabilir. Peki, sade kefir nasıl tatlandırılır? Bireyler tercihlerine göre kefiri sade ve ya tatlandırarak tüketebilirler. Sade kefirin biraz daha ekşimsi bir tadı olduğu için bazı kişiler ya da çocuklar tatlandırarak tüketimi tercih edilir. Kefiri meyveler, bal ya da kuruyemişler ile tatlandırmak mümkündür. Çocuklar özellikle meyveli olan kefirleri daha severek tüketirler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  KABIZLIK İÇİN KEFİR NASIL TÜKETİLMELİ?

  Kabızlık yaşayan bireyler doğal besinlerle çözülebilen bir rahatsızlıktır. Kefir de bağırsak sağlığını düzenleyen ve bağırsakları çalıştıran bir besindir. Sabah aç karna ve akşam yatmadan tüketilen bir bardak kefir sindirim sistemi için olumlu etkiler yaratacaktır. Kefirin düzenli tüketimi ile bağırsak ve sindirim sistemi daha doğru çalışacaktır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow