hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sağlıklı diye yıllarca tükettik! Kolesterol seviyelerini yerle bir ediyor

  Sağlıklı diye yıllarca tükettik Kolesterol seviyelerini yerle bir ediyor
  expand

  Sinsice ilerleyen ve birçok kişinin hasta olduğunu fark ettirmeyen kolesterol, kalp krizi ve felç gibi çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Kolesterolün oluşmasına yol açan en önemli etkenlerin yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam olduğu biliniyor. Bir kardiyolog kolesterol riskini artıran sağlıklı olduğunu düşündüğümüz o gıda hakkında uyarılarda bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sağlıklı beslenme için meyve ve sebzelerin yanı sıra bakliyatlara, bitki bazlı yağlara da ihtiyaç duyuyoruz. Sağlıklı yağlar denildiğinde ilk akla gelen yağlardan olan hindistan cevizi yağının birçok farklı kullanım alanı bulunuyor. Yiyeceklere ve içeceklere özel aroma katan hindistan cevizi yağı sağlıklı beslenmeye özen gösteren kişilerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Ancak bir kardiyolog, bitki bazlı işlenmiş gıdaların genellikle kolesterol seviyelerini yükseltebilen hindistan cevizi yağı içerdiğini söyledi.

  Hindistan cevizi yağının, doymuş yağ oranı tereyağından daha yüksektir, bu da onu kalbiniz için daha az sağlıklı bir seçim haline getirebilir. Dr. Harmony Reynolds, vegan işlenmiş gıdalarda yaygın olarak kullanılan bir bileşen olan hindistan cevizi yağını daha fazla tüketen hastalarında bir model fark ettiğini söyledi. Insider'a, "Hastalara bunu sormayı öğrendim çünkü hindistan cevizi yağı içeren yiyecekler sundukları için LDL kolesterolü yükselen birden fazla hasta görüyordum" dedi.

  Genel olarak, Cleveland Clinic'e göre, diyetinizde idareli kullanılmalıdır. Araştırmalar, zeytinyağının daha sağlıklı bir seçim olduğunu ve bazı kanıtlarla birlikte kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

  Hindistan cevizi yağı içeren vegan yiyeceklerin birçoğu da ultra-işlenmiştir, yani tuz, şeker ve yağ gibi katkı maddeleri içerirler ve genellikle daha az besin ve lif içerirler.

  Araştırmalar, çok fazla işlenmiş gıda yemenin kalp hastalığı ve kanser gibi hastalık riskini artırabileceğini gösteriyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow