Sargassum nedir, neden olur? Sargassum nerelerde görüldü?

Sargassum nedir, neden olur? Sargassum nerelerde görüldü?

Sargassum nedir, neden olur? Sargassum nerelerde görüldü?

Marmara Denizi’nde yoğun bir şekilde görülmeye başlayan Müsilaj sorunundan sonra yeni bir tür ortaya çıktı. Ege ve Akdeniz kıyılarında sargassum türü algler görülmeye başlandı. Peki, Sargassum nedir, neden olur? Sargassum nerelerde görüldü?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Marmara Denizi’nde yoğun bir şekilde görülen deniz salyası yani müsilaj tehdidi Kuzey Ege ve Karadeniz kıyılarına kadar uzanmış durumda. Müsilaj dışında eğer önlem alınmazsa ağır sonuçlar getirebilecek bir başka tehdit daha kapımıza dayanmış durumda: Sargassum (kahverengi algler)

SARGASSUM NERELERDE GÖRÜLDÜ?

Sargassum en çok İzmir’in Dikili kıyılarında karşımıza çıkıyor. Dalgaların getirdiği bu çamur rengi yosunlar kıyıya vurduktan sonra bozuk yumurta kokusu yayıyor. 2019 yılında Meksika’nın Karayip Denizi kıyılarındaki birçok plaj, sargassum istilasına uğramıştı. Sargassum deniz yaşamını altüst etmenin yanı sıra, çürüme sürecinden kaynaklanan solunum sorunlarına ve bakterilerinin aşırı çoğalmasına neden oluyor. Ayrıca, turizm ve balıkçılık alanlarına verdiği zarar nedeniyle ekonomik kayıplara da yol açıyor. Denizlerimizde bugüne kadar tespit edilmiş üç sargassum türü mevcut. Sargassum acinarum, sargassum hornschuchii ve sargassum vulgare. Ege ve Akdeniz kıyılarımızda da kirlilik sargassum türlerinin aşırı çoğalmasına neden olmuş durumda.


İzmir Dikili'de karaya vuran bir başka sargassum... Misket şeklindeki kısımlarında oksijen barındırıyorlar

SARGASSUM NEDİR, NEDEN OLUR?

Sargassum, kahveregi algler (Phaeophyceae) sınıfına ait ve denizlerde bir yere bağlanmaksızın yüzen sallar halindeki makroalgdir (büyük bitkileri andıran deniz canlıları). Sargassum'un yüzen salları okyanus boyunca kilometrelerce uzayabilir. Çok sayıda türü genellikle sığ sularda ve mercan resiflerinde, tropik ve ılıman bölgelerde yayılmış durumda. Ayrıca deniz ekosistemindeki besin zincirinin temel öğelerinden de biri. Besin zincirinde normal yaşamlarında son derece faydalı organizmalarken, deniz ekosistemine zarar veren insan faaliyetleri sonucunda çok tehlikeli hale gelebiliyor ve ekolojik/ekonomik kayıplara da neden oluyorlar.