hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sarımsağı sakın böyle yemeyin

  Sarımsağı sakın böyle yemeyin
  expand

  Doğal ilaç olarak bilinen sarımsak ile ilgili insanlar merak ettiklerini araştırıyor. Peki sarımsak faydası görmek için ne şekilde tüketmek gerekiyor? İşte yanıtı...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre 900 mg terapötik dozun elde edilmesi için her gün bir diş çiğ sarımsak yenmesi gerekiyor. Aynı zamanda allisin salgılanması için sarımsak dişinin doğranması ya da ezilmesi gerekiyor. Sarımsak eğer ısıya maruz kalırsa allisin oluşumu duruyor. Maksimum allisin oluşumundan faydalanabilmek için sarımsak doğrandıktan sonra on dakika beklenmesi gerekiyor. 2018 senesinde yapılan bir araştırmaya göre haşlanmış sarımsak çiğ sarımsağa göre yüzde 16 daha az allisin içeriyor ve kavrulmuş sarımsağın içinde yüzde 30 daha az allisin oluşuyor.

  ALLİCİN’İN FAYDALARI NELERDİR?

  Antimikrobiyal özelliği sayesinde vücudu enfeksiyonlara karşı korumada,Tansiyonu ve kötü kolesterolü düşürücü etkisinden dolayı kalp-damar sağlığını korumada,Kanser oluşumuna karşı korunmada,Beyni oksidatif stresten korumada yardımcı olan etkili bir maddedir.Çiğ olarak tüketmek faydalı olduğu halde, allicinin yani sarımsağın keskin kokusundan dolayı birçok kişi kullanmaktan kaçınmaktadır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow