Son dakika: Gece tırnak kesilir mi? Gece tırnak kesmek günah mı? Batıl inanç mı? Tırnak ne zaman kesilir?

Son dakika: Gece tırnak kesilir mi? Gece tırnak kesmek günah mı? Batıl inanç mı? Tırnak ne zaman kesilir?

Son dakika: Gece tırnak kesilir mi? Gece tırnak kesmek günah mı? Batıl inanç mı?  Tırnak ne zaman kesilir?

Tırnak kesmek hakkında birçok inanç bulunmaktadır. Bazı insanlar tırnak kesmenin zamanlarına dikkat etmektedir. Peki ama gece tırnak kesilir mi? İşte sünnet adabına göre tırnak kesme adabına dair bilgiler...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bazı insanlar gece tırnak kesmenin uygun olmadığına inanıyor. Ayrıca belirli günlerde tırnak kesmenin anlamlı olduğuna dair de inanışlar bulunuyor. Kimi insanlara göre ise her gün istenilen saatte tırnak kesilebilir. Peki ama gece tırnak kesmek günah mı?


Gece tırnak kesmek...

Bazı inanışlara sahip insanlar; gece tırnak kesmek isteyen kişilere genel olarak sabah kesmeleri gerektiği söylenmektedir. Kimilerine göre batıl inanç olduğu da belirtiliyor. Gece tırnak kesmenin ömrü kısaltacağı inancı hakimdir.  Kişinin ömrünün gece kesilen tırnak ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Gece tırnak kesilmesinin ise bilinen bir sakıncası bulunmamaktadır. Tamamen batıl inanç olduğu söylenebilir.

 

Sünnet adabına göre tırnak kesmenin belirli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Tırnak kesimi sırasında uyulması gereken bir düzen bulunduğu söylenebilir. Tırnak kesmek için öncelikli olarak sağ elden başlanması gerekmektedir. İlk olarak sağ elin şehadet parmağı, sonra orta parmak, ardından yüzük ve serçe parmakların son olarak ise başparmağın tırnaklarının uygun sıra ile kesilmesi gerekmektedir. Sağ elin tırnakları kesildikten sonra ise sol ele geçilerek aynı parmak sıralaması ile tırnakların kesilmesi gerekmektedir.

Sünnet adabına göre Tırnak Kesmek için tercih edilmesi gereken belirli günlerin olduğu da söylenebilir. Tırnak kesilmesi için tercih edilen uygun günün ise cuma olduğunu söylemek mümkündür. Aynı zamanda tırnak kesiminin sünnet adabına uygun bir şekilde gerçekleşmesi için 40 günü geçirmeden kesilmesi tavsiye edilmektedir. Sünnet adabına göre tırnak keserken etrafa sıçramamasına da özen göstermek gerekmektedir. Sünnete uygun olarak kesilen tırnak için günlere de özen gösterilmesi gerektiğini söylemek mümkün olmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

.