hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Stres bu hastalığı tetikliyor!

  Stres bu hastalığı tetikliyor
  expand

  Erkeklerde ve kadınlarda idrar kaçırma günümüzde sosyal yaşamı etkileyen en önemli problemlerden birisi. Ameliyatlar sonrası ortaya çıkan, yaşlılıkta organların gevşemesi ile zorlama ile oluşan stres, inkontinans idrar kaçırma ya da şeker hastalığı (diyabet), Alzheimer, Periferik Nöropati, MS (Multiple Skleroz) gibi kronik veya dejeneratif hastalıkların sinir hasarları sonucu ortaya çıkan idrar kaçırmaların tedavisinin temelinde doğru teşhis koyma yatıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Erkeklerde ve kadınlarda idrar kaçırma günümüzde sosyal yaşamı etkileyen en önemli problemlerden birisi. Ameliyatlar sonrası ortaya çıkan, yaşlılıkta organların gevşemesi ile zorlama ile oluşan stres, inkontinans idrar kaçırma ya da şeker hastalığı (diyabet), Alzheimer, Periferik Nöropati, MS (Multiple Skleroz) gibi kronik veya dejeneratif hastalıkların sinir hasarları sonucu ortaya çıkan idrar kaçırmaların tedavisinin temelinde doğru teşhis koyma yatıyor.

  Üroloji uzmanının doğru teşhis yöntemleri ile tanı koyması sayesinde idrar kaçırmanın temel nedeni ortaya konulabiliyor ve hasta için en uygun tedavi yöntemleri değerlendirilebiliyor. Doğru tanı, tedavinin kesin olmasını sağlıyor.

  İdrar kaçırma cerrahi yöntemlerle tedavi edilebildiği gibi, cerrahi olamayacak durumdaki hastalar için de idrar kaçırmanın ameliyatsız tedavisi yöntemleri var. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Muharrem Murat Yıldız, Posta.com.tr okurları için idrar kaçırma tedavisinde uygulanabilecek yöntemleri açıklıyor.

  İdrar kaçırma ya da tıbbi ismiyle üriner inkontinans her türlü istemsiz ve kontrol edilemeyen idrar tutamama sorunu anlamına geliyor. Bu durumun görülme sıklığı yaşla birlikte artıyor. Kişiden kişiye farklı olsa da idrar kaçırma durumu bazı kişilerde fiziksel sebeplere bağlı iken bazı kişilerde ise psikolojik bir durum olarak görülüyor. Stres nedeniyle normal cinsel yaşamı sürdüremeyen eşlerde idrar yolu problemleri sıklıkla görülüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İdrar kaçırma yaşam kalitesini etkileyen, utanma duygusu, kendine güvenin azalması, sosyal aktivitelerde azalma sonucunda yalnızlaşmaya yol açabilen ve ciddi ekonomik yük getirebilen önemli bir sağlık sorunu. Her yaşta ve her iki cinste de ortaya çıkabilen idrar kaçırma rahatsızlığı kadınlarda daha sık görülüyor ve idrar kaçırma problemi olan kişiler eve daha bağımlı hale gelebiliyor. Ancak idrar kaçırma, doğru tanı ile tedavi edilemez bir hastalık değil.

  KADINLARDA DAHA MI FAZLA GÖRÜLÜYOR? NEDEN OLUYOR? BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

  Cerrahi yöntemler dışında, cerrahi olamayacak hastalar için palyatif yöntem olarak manyetik koltuk tedavisi, vajinal ve pelvik kasların kuvvetlenmesi, pelvik tabanın düzenlenmesi, inervasyon eşik potansiyellerinin düzenlenmesi ile kegel egzersizlerinin hastanın oturduğu yerden artifisial güç ile spontan yapılmasının sağlanması, stimülasyon ile mesane fonksiyon bozukluklarının düzenlenmesi yanında, aromaterapi, fitoterapi, schüssler mineral tedavisi, akupunktur ile bütüncül bir integratif yaklaşım sağlanarak rehabilitasyonlarında yardımcı olunuyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu tedavi yöntemleri teker teker veya kombine olarak uygulanabiliyor.

  İDRAR KAÇIRMA TEDAVİSİNDE PALYATİF YÖNTEMLER

  Manyetik koltuk tedavisi
  Vajinal ve pelvik kasların kuvvetlenmesi
  Pelvik tabanın düzenlenmesi
  İnervasyon eşik potansiyellerinin düzenlenmesi
  Kegel egzersizleri
  Stimülasyon ile mesane fonksiyon bozukluklarının düzenlenmesi
  Aromaterapi, fitoterapi, schüssler mineral tedavisi, akupunktur ile bütüncül bir integratif yaklaşımı

  İDRAR KAÇIRMA TEDAVİSİNDE CERREHİ YÖNTEMLER 

  Op. Dr. Yıldız, hem kadınların hem erkeklerin önemli bir sorunu olan idrar kaçırmanın tedavisindeki cerrahi yöntemleri de açıklıyor.

  Ameliyatlarla sling / askı / salıncak yönteminin retropubik kemiğin arkasına minimal invaziv girişim ile yerleştirilmesi sonucunda hastalarımızda kolaylık tolere edilebilen mesane asılması, vajen daraltılması ve yukarı kaldırılması, vajen küçültülmesi, sistosel, rektosel ameliyatları yapılarak sağlanabiliyor. Yine ameliyatla vajen küçültülmesi, vajen daraltılması, klitoris dolgusu ile belirginleştirilmesi, labial dudakların kalınlaştırılması, labial dudakların küçültülmesi ve rekonstrüksiyonu işlemleri yapılmaktadır. İdrar kaçırma tedavilerinde aynı zamanda cinsel yönden eşlerin birlikte tedavi imkanı da sağlanıyor. Hem erkeklere hem de kadınara uygun koitus imkanları sağlayacak genital rekonstrüktif ameliyatlar yapılıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow