hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Su Ve Mineral Hangi Besinlerde Bulunur? En Çok Su Ve Mineral İçeren Besinler Nelerdir?

  Su Ve Mineral Hangi Besinlerde Bulunur En Çok Su Ve Mineral İçeren Besinler Nelerdir
  expand

  Su, vücudumuzun neredeyse tüm fonksiyonlarında yer alıyor ve su insan vücudunun ana bileşenidir. Vücudumuzun fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için doğru su temini şarttır, bu da refahı ve dengeyi garanti eder. Peki, su ve mineraller hangi besinlerde bulunur?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Eğer insan sıvı tüketmezse, ne yazık ki ölüme varan çok ciddi sorunların ortaya çıkma riski vardır. Özellikle sıcak aylarda terleme yoluyla daha fazla su kaybederiz. Bu nedenle su kaybını içerek veya yiyerek telafi etmek önemlidir.

   Bu nedenle bugün su açısından en zengin gıdaları keşfetmek önemlidir. Bu gıdalar, sebze ve meyvelerdir ve vücudumuz için dengeli bir günlük sıvı alımı sağlamak üzere bunları yemek sırasında veya atıştırmalıklarla besinlerimize dahil etmek mümkündür. 

   Su ve Mineral Hangi Besinlerde Bulunur?

   Genel olarak suyun sadece içerek değil, yemek yiyerek de yenilendiğini bilmek çok önemlidir: Tam da bu nedenle hangi yiyeceklerin su açısından en zengin olduğunu bilmek ve damak zevkimize göre bunları öğünlerimize dahil etmek faydalıdır. 

   Süt, meyve ve sebzelerin %85'i su içerir. Balık, et, yumurta ve taze peynirlerin %50-80İ su içerir. Pişmiş makarna ve pirincin %60-65'i su içerir. Ekmek ve pizzanın %20-40'ı, bisküviler, peksimetler, ekmek çubukları ve kurutulmuş meyvelerin de %10'dan azı su içerir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   En Çok Su ve Mineral İçeren Besinler Nelerdir?

   Özellikle sıcak havalarda vücudun hidrasyonuna doğru bir katkı sağlamak için masaya koyulabilecek su açısından en zengin gıdaların listesi şu şekildedir: 

   Sebzeler: salatalık, kabak, marul, turp, hindiba, turp, domates, kabak ve kabak çiçekleri, karpuz, soğan.

   Meyveler: karpuz (neredeyse %95'i su), kavun, şeftali, portakal, elma, üzüm.

   Su açısından zengin yiyeceklerin pişirilmesinde bol su içeren sebze ve meyvelerin çiğ veya püre veya haşlanmış olarak tüketilmesi için pişirmekten kaçınılması önemlidir. Fırında, yüksek sıcaklıkta, tavada veya kızartılarak, yiyeceğin kurumasını kolaylaştırır.

   Aslında sebzeleri pişirmek, mevcut sıvıların buharlaşmasına ve bunun sonucunda besin özelliklerinin ve su kaynağının kaybolmasına yardımcı olur. Soframıza doğru sıvı alımını sağlayan gıdaları getirmek için basit, taze ve lezzetli tariflere yönelik bazı önerileri uygulamak önemlidir.

   Su ve Yaşamdaki Önemi 

   Genel olarak su, dengemizde temel bir rol oynar ve temel yaşam kaynağıdır. Bu nedenle sıvı alımımıza özellikle dikkat etmeliyiz, ayrıca çocuklara ve yaşlılara sık sık su içmelerini önermeliyiz. Çok ciddi durumlara bile yol açabilecek hoş olmayan sorunların önlenmesi için su açısından zengin gıdalar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Genelde, hem yüksek sıcaklıkların basınç düşüşlerine, dolaşım zorluklarına, sıcak çarpmalarına neden olabileceği yaz aylarında hem de yılın geri kalanında sağlığımızı ve sevdiklerimizin sağlığı için son derece önemlidir. Su sağlık için son derece önemlidir.

   Yeterince su içmemek dehidrasyona neden olabilir. Bu da yorgunluğa, baş ağrısına, cilt problemlerine, kas kramplarına, düşük tansiyona, hızlı kalp atışına ve uzun süreli dehidrasyon durumunda böbrek yetmezliği gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow