Süt Kilo Aldırır Mı? Süt Kilo Yapar Mı?

Süt Kilo Aldırır Mı? Süt Kilo Yapar Mı?

Süt Kilo Aldırır Mı Süt Kilo Yapar Mı
expand

Süt, kalsiyum bakımından zengindir ve sağlıklıdır Günde en fazla 1 bardak olacak şekilde süt tüketilmesi kilo aldırmaz fakat fazlası kilo alımına neden olabilir.  Peki, fazla süt tüketmek kilo aldırır mı? Düzenli olarak tüketenler için süt kilo yapar mı?

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Süt Kilo Aldırır mı?

 Süt, kalsiyum bakımından zengin ve besleyici bir besindir. Bu nedenle de fazla tüketilmesi kilo aldırırken düzenli ve miktarında tüketilmesi kilo vermeye yardımcı olabilir. Süt içen kişi eğer vücuda yaktığı kaloriden daha fazlasını almışsa kilo alması normaldir. Sütün yağlı olması da kilo almaya sebep olabilir. Az yağlı sütlerin kalorisi daha azdır ve kilo alımının da önüne geçer.

 Süt Kilo Yapar mı?

 Sütün kilo yapıp yapmadığı merak edilen konular arasındadır. Ayrıca sütün gece içilmesinin sağlıklı olup olmadığı da araştırılır. Süt, eğer yağsız olursa ve dozunda içilirse kilo vermeye yardımcı olabilir. Çünkü sütün tok tutma özelliği vardır ve daha az yemek yemenize yardımcı olur. Eğer yağlı süt içerseniz ve çok tüketirseniz kilo alabilirsiniz. Gece içilen süt ise vücut için sağlıklıdır. Hem daha rahat uyumanızı sağlar hem de daha dinç olmanıza yardımcı olur.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

 Laktozsuz Süt Kilo Aldırır mı?

 Yeni yeni popüler olan laktozsuz sütün kilo vermek için yardımcı olup olmadığı da merak edilen konulardandır. Laktozsuz süt kilo aldırmayan bir süt çeşididir. Laktoz, yalnızca laktoz hassasiyeti olan kimselere zarar verir.

 Yağ oranı fazla olduğu için aşırı içilirse kilo almanıza neden olabilir. 1 su bardağı laktozsuz sütte toplam 90 kalori vardır. Normal sütün 1 bardağında ise toplam 122 kalori bulunur. Bu nedenle laktozsuz sütün kalorisi normal süte göre daha azdır ve diyette gönül rahatlığı ile tüketilebilir. 

 Proteinli Süt Kilo Yapar mı?

 Sütün içinde kalsiyum bulunur ve bu da kemik gelişimi için oldukça faydalıdır. 1 su bardağı proteinli sütte ortalama 94 kalori vardır. Günlük olarak herkesin tüketmesi gereken süt miktarı farklı olabildiği için beslenme uzmanına danışmak önemlidir.

 Proteinli sütün içinde diğer sütlere göre daha fazla protein olduğundan genelde sporcular tarafından tercih edilir. Spor yapan kişilerin protein ihtiyaçları daha yüksek olduğu için spordan sonra içmeleri uygundur. Fakat proteinli süt içerken içeriğine dikkat etmek ve mutlaka güvenilir markalardan satın almak gerekir.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow