Suya düşen telefon nasıl kurtarılır? İşte yanıtı...

Teknoloji ile birlikte insanların neredeyse ayrılmaz bir parçası haline gelen cep telefonlarını bazen kazayla suya düşürebilirsiniz. Peki suya düşen telefonu nasıl kurtaracağınızı biliyor musunuz? İşte adım adım suya düşen telefonu kurtarmak için pratik bilgiler...Bir şekilde suya düşen cep telefonlarını hızlı bir şekilde kurtarmak mümkün. İşte suya düşen telefon için izlenmesi gereken adımlar...
En kısa sürede sudan çıkarın
Telefonu suya düştükten mümkün olduğunca en kısa zaman son çıkarın. Bu hamleniz suyun eller serbest kiti portları, küçük mikrofon deliği, şarj, usb kablo bağlantısı ve telefon üzerindeki plastik kapaklardan sisteme sızmasını engeller. Sudan çıkan telefonu hemen kapatın. Telefonun çalışması kısa devre yapmasına neden olabilir.
Eğer telefon şarjdaysa...
Telefonunuz şarja takılı halde bir şekilde suda kaldıysa onu sudan çıkarmaya çalışmayın. Elektrik çarpması riskine karşı bir profesyonele danışın.
Kağıt havlu mucizesi
Sudan çıkardığınız telefonu hemen kağıt havlu veya yumuşak bezle kurulamaya başlayın. Eğer telefonunuzda pili çıkarabiliyorsanız hemen arka kapak ve pili çıkarın. Telefonun gerçekten sudan zarar görüp görmediğini anlamak için, pilin olduğu yere yakın köşeyi kontrol edin. orada kırmızı çizgili veya çizgisiz beyaz kare veya daire olmalı. Eğer burası pembe veya kırmızı ise, telefon sudan zarar görmüş demektir.
SIM kartı çıkarın
Kişilerinizi SIM karta kaydediyorsanız pilin ardından hemen kartı çıkarın. SIM kartı sudan zarar görmez ancak telefon tekrar takılı olmamasına özen gösterin.
Kulaklığı unutmayın
Kulaklık, hafıza kartı, telefon kılıfı veya koruyucu kapak gibi şeylerin tamamını çıkarın. Eğer bunu yapmazsanız tüm deliklerden kuruma yolunu kapatmış olursunuz.
Telefonu yumuşak bir havlu veya bezle kurut
Telefonda kalacak olan bir damla su kalması içindeki devreleri aşındırarak veya kısa devreye neden olabilir. Eğer pili zamanında çıkardıysanız, telefonun içini tuvalet ispirtosu ile temizlemek suyu çıkaracaktır ki bu bile tek başına problemi giderebilir.
Elektrikli süpürge mucizesi
Eğer suyu telefonun iç kısımlarından emerek çıkarmak isterseniz elektrikli süpürge kullanabilirsiniz. Süpürgeyi ulaşabildiğin tüm etkilenen alanlara 20 dakika kadar tutarak kalan tüm nemi çıkarabilirsiniz. Bu yolla uzun süre suyun içinde kalmamış olan telefonu tamamen kurutabilir ve 30 dakika içinde çalışır duruma getirebilirsiniz. Süpürgeyi telefona çok yakın tutmamaya dikkat edin, çünkü süpürge statik elektrik oluşturabilir ki bu telefon için sudan daha kötüdür.
Nemi pirinç alır
Nem giderici poşetler varsa ilk tercihinizi ondan yana kullanın ama yoksa telefonu kilitli plastik poşet veya hava geçirmeyen plastik bir kapta pirincin içine koyabilirsiniz.
Telefonu emici havlu veya peçete üzerine koyun
10 / 14
Suya düşen telefon nasıl kurtarılır? İşte yanıtı...
Telefonu pirinç veya nem gidericiden aldıktan sonra telefonu düz emici bir kumaşın üzerine yerleştirin. Emici kumaşı 4-6 saatte bir kontrol et. Eğer nem açığa çıkmışsa, süpürge ve nem giderici adımlarını tekrarlayın.
24 saat bekledikten sonra test!
11 / 14
Suya düşen telefon nasıl kurtarılır? İşte yanıtı...
En az 24 saat veya yeteri kadar bekledikten sonra, telefonun her yerinin temiz ve kuruluğunu kontrol edin. Tüm girişleri, aralıkları nem veya kir var mı diye kontrol edin. Tüm şartlar tamamlandıysa eğer Cihazı açmaya çalışın ve telefondan gelen seslere kulak verin.
Telefon çalışmıyorsa...
12 / 14
Suya düşen telefon nasıl kurtarılır? İşte yanıtı...
Telefon tamamen kurumasına rağmen çalışmıyorsa cihazı pil olmadan şarja takın. Eğer çalışıyorsa yeni bir pile ihtiyacınız olabilir.
Her şeye rağmen olmadıysa...
13 / 14
Suya düşen telefon nasıl kurtarılır? İşte yanıtı...
Telefonunuzu yetkili bir servise götürün. Servisler bazen suya düşen telefonları tamir edebiliyorlar ama telefonun ıslandığı gerçeğini gizlemeyin.
Telefonu açmaya çalışmayın!
14 / 14
Suya düşen telefon nasıl kurtarılır? İşte yanıtı...
Eğer bu işin eğitimini almadıysanız telefonu açmaya çalışmayın. Elektrik, zararlı kimyasal veya bileşenlere maruz kalma riskini almayın.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS