Tarihte bugün: 18 ocak

Tarihte bugün: 18 ocak

Tarihte bugün: 18 ocak

Atatürk'ün kız kardeşi Makbule Atadan 1956 yılında hayatını kaybetti.

Mustafa Kemal Atatürk'ün kız kardeşi olan Makbule Atadan, 1887 yılında Selanik'te doğdu. Balkan Savaşları'ndan sonra, annesi Zübeyde Hanım'la birlikte Selanik'ten ayrılarak İstanbul'a yerleşti.
 
Cumhuriyet'in ilanından sonra ağabeyinin isteği üzerine, annesiyle birlikte Ankara'ya geldi. Bir süre Atatürk'ün yanında kalan Makbule Atadan, daha sonra Çankaya Köşkü arazisi içinde kendisi için yaptırılan Camlı Köşke yerleşti.
 
1930'da Atatürk'ün isteğiyle Fethi Okyar'ın kurduğu Serbest Cumhuriyet Fırkası'na giren Makbule Hanım, birkaç ay sonra parti kapatılınca siyasetten çekildi ve 1935'de milletvekili Mecdi Boysan ile evlendi.
 
Makbule Atadan'ın ağabeyi Atatürk ile ilgili anıları 'Büyük Kardeşim Atatürk' (1952) ve 'Ağabeyim Mustafa Kemal' (1952) adlarıyla yayımlandı. 18 ocak 1956'da, 69 yaşındayken hayata veda etti.
 
Bir ayrıntı
 
Atatürk ölmüştü. Günlerdir yatağı başında bekleyen kızkardeşi Makbule Atadan, namazın İstanbul'da kılınmasını ve tabutun yola dini merasimin tamamlanmasından sonra çıkarılmasını istiyordu.
 
Hükümet, Makbule Hanım'ın isteğine uydu ve cenaze namazı nakil töreninin başlamasından hemen önce, 19 kasım sabahı 08.10'da kılındı. Namazın imamlığını, dönemin Diyanet İşleri Başkanı Prof. Şerefeddin Yaltkaya yaptı.
 
Namaz 'Allahu ekber' yerine Türkçe olarak 'Tanrı uludur' sözleriyle başladı ve selamlar 'Esselamu aleykum' yerine 'Esenlik üzerinize olsun' diye verildi.
 
Dört dakika süren namazdan sonra tabut, generaller tarafından saray avlusuna çıkarılarak top arabasına yerleştirildi. Namazı kılanlar arasında saray personeli, yakınları, bazı generaller ve diyanet görevlileri de vardı.
 
Günün diğer önemli olayları
 
1778: İngiliz kaşif James Cook, Hawaii'ye ulaştı.
1886: Kadınlar, 'Şukufezar' dergisinde 'saçı uzun aklı kısa' deyimine karşı mücadele başlattı.
1910: Çırağan Sarayı yandı. Saray 1865'te Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilmişti.
1919: Birinci Dünya Savaşı'nda yenik düşen devletlerle anlaşmalar yapmak üzere, İtilaf Devletleri temsilcilerinin oluşturduğu Paris Barış Konferansı açıldı. Avrupa'nın haritası yeniden çizildi.
1927: Lozan Antlaşması, Amerikan Senatosu tarafından reddedildi.
1931: Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği Türkiye Güzellik Kraliçesi yarışmasını, Naşide Saffet Hanım kazandı.
1944: 'Trak' adlı yolcu vapuru, Çanakkale'den Bandırma'ya giderken kayalara bindirerek battı: 24 kişi öldü.
1946: 'Madame Butterfly' operası, Ankara'da sahnelendi.
1982: Tarihçi Prof.Dr. Enver Ziya Karal, 76 yaşında hayata veda etti.
1989: Kıbrıslı işadamı Asil Nadir, 'Günaydın' gazetesinden sonra Gelişim Yayınları'nı da satın aldı.
1991: Hükümet, TBMM'den gerektiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yurt dışında görevlendirilmesi ve yabancı askerlerin Türkiye'de bulundurulması konusunda yetki aldı.
1992: Klasik Türk müziği bestecisi Yesari Asım Arsoy, 92 yaşında İstanbul'da yaşamını yitirdi.
 
Tarihte bugün arşivi
 
Ekim ayı arşivi
Kasım ayı arşivi
Aralık ayı arşivi
1 ocak
2 ocak
3 ocak
4 ocak
5 ocak
6 ocak
7 ocak
8 ocak
9 ocak
10 ocak
11 ocak
12 ocak
13 ocak
14 ocak
15 ocak
16 ocak
17 ocak