Tarihte bugün: 19 ocak

Tarihte bugün: 19 ocak

Tarihte bugün: 19 ocak

ABD'li yazar Edgar Allan Poe, 1809 yılında Boston'da dünyaya geldi.

19 ocak 1809'da Boston'da dünyaya gelen ve üç yaşında anne-babasını kaybeden Poe'nun yaşamı hiç kolay olmamıştı. Bir aile tarafından evlat edinilen Poe'nun huzursuz ruhu ve uygun sayılmayana olan ilgisi, bir gölge gibi yaşamı boyunca onu izledi.
 
Yaşadığı trajedilerin etkisiyle mi karanlık ruhları anlattı, yoksa anlattığı karanlık ruhlar yaşadığı trajedinin edebiyata yansıması mıydı bilinmez ama trajedinin, yaşamının her evresinde onu bir şekilde pençesine adığı kesindir.
 
Gençlik çağlarındaki asi davranışlarından dolayı eğitimini tamamlayamayan Poe, önce kumar oynadığı gerekçesi ile üvey babasınca üniversiteden alındı, ardından girdiği askeri okul West Point'ten atıldı.
 
Tam yaşamında huzur ve denge aradığı dönemde kuzeni Virginia ile karşılaştı ve ona aşık oldu. Büyük aşkı evlilikle sonuçlanmışsa da Virginia'nın vereme yakalanması ve ölümü Poe'yu hızla alkole ve delilik nöbetlerine sürükledi.
 
Bu dönemde yazdığı birçok eseri dünya edebiyatının unutulmazları arasına girdi. Poe, eşinin ölümüne ancak yedi yıl dayanabildi ve 7 ekim 1849'da 40 yaşındayken Baltimore-Maryland'de hayata veda etti.
 
Edgar Allan Poe, eserlerinde korkuyu alışılmadık bir biçimde ele alır. Korku çirkin yanı ile değil ürpertici yanı ile adeta okurun karşısına dikilir. Mistizm, reenkarnasyon ve günahını çekme eserlerinin ortak özelliğidir.
 
Hikayeleri, şiirleri ve özellikle 'Arthur Gordon Pym'in Maceraları', 'Kızıl Ölümün Maskesi', 'Morgue Sokağı Cinayeti' ve 'Siyah Kedi' en önemli eserleri arasındadır.
 
Günün diğer önemli olayları
 
1736: Buhar makinesinin mucidi ve güç birimine adı verilen James Watt, İskoçya'da dünyaya geldi.
1945: Türkiye'de Deutsche Bank ve Deutsche Orient Bank faaliyetlerini durdurdu ve tasfiye hazırlıklarına başladı.
1950: Çin önderi Mao Zedong, Ho Şi Minh'in önderliğindeki Kuzey Vietnam'ı tanıdı.
1960: İsveç'in Başkenti Stockholm'den Ankara'ya gelen İskandinav Havayolları'na (SAS) ait yolcu uçağı Esenboğa Havaalanı yakınlarında düştü: 42 kişi öldü.
1966: Hindistan'da Nehru'nun kızı İndra Gandhi, başbakan oldu.
1969: Prag'da Jan Palach adındaki öğrenci, Sovyetler Birliği'nin Çekoslovakya'yı işgalini protesto için kendini yaktıktan üç gün sonra öldü. Prag'da protesto gösterileri düzenlendi.
1970: 'Beyaz Kelebekler' müzik topluluğunun üç elemanı, Adapazarı yakınlarında geçirdikleri trafik kazasında öldü.
1975: Arkeolog Arif Müfit Mansel, İstanbul'da vefat etti.
1978: Sinema sanatçısı Feridun Çölgeçen hayatını kaybetti.
1982: Siyaset tarihçisi ve yazar Profesör Ahmet Şükrü Esmer hayata veda etti.
1998: Kenan Şeranoğlu, Titan Saadet Zinciri adı altında 30 bin kişiden 8.6 trilyon lira topladı. 15 haziranda Şeranoğlu ile aralarında babasının da bulunduğu yedi sanık dolandırıcılıktan çeşitli hapis cezalarına mahkum edildi.
2000: Türk sanat müziği şarkıcısı Sevim Çağlayan, İstanbul'da hayatını kaybetti.
2004: Kazancı Bedih adıyla bilinen Gazelhan Bedih Yoluk, soba zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybetti.
2005: 'Türkler: Bin Yılın Yolculuğu 600-1600' sergisi, Londra'daki Kraliyet Sanat Akademisi'nde (Royal Academy of Arts) açıldı.
 
Tarihte bugün arşivi
 
Ekim ayı arşivi
Kasım ayı arşivi
Aralık ayı arşivi
1 ocak
2 ocak
3 ocak
4 ocak
5 ocak
6 ocak
7 ocak
8 ocak
9 ocak
10 ocak
11 ocak
12 ocak
13 ocak
14 ocak
15 ocak
16 ocak
17 ocak
18 ocak