Tarihte bugün: 4 mayıs

Tarihte bugün: 4 mayıs

Tarihte bugün: 4 mayıs

ABD'li ünlü gangster Al Capone, 1932'de 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Asıl adı Alphonse Capone olan İtalyan mafya lideri ve gangster Al Capone (okunuşu: Alkapon), 17 ocak 1899'da Brooklyn'de doğdu, 1947 yılında hayatını kaybetti.
 
ABD ekonomisinin zor günler yaşadığı 1930'larda güç kazanmaya başlayan Al Capone, dönemin yasakları ve yasakların doğurduğu fırsatları son derece profesyonel yöntemlerle karşıladı ve böylece hem maddi hem politik güçlerini artırdı.
 
Büyük Kriz yıllarında neredeyse hükümet kadar söz sahibi olan ünlü gangster, suç işlemeye çocukken başladığını şu sözlerle açıklamıştı:
 
"Çocukken her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım...
 
"Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim."
 
Gerçekleştirdiği en kanlı olay, rakibi Bugs Moran çetesinden yedi kişiyi polis kıyafeti giymiş adamlarına öldürttüğü katliamdı. Olayın 14 şubata denk de gelmesi enteresan bir tesadüftü.
 
17 mayıs 1929'da ruhsatsız silah taşımaktan bir yıl hapis cezası yedi. İşlediği diğer suçlardan dolayı bir türlü ele geçmeyen Al Capone, vergi kaçakçılığından 4 mayıs 1932 tarihinde 11 yıl hapis cezası aldı.
 
Vergi kaçakçılığından yakalanarak ünlü Alkadraz Hapishanesi'ne atılan Al Capone orada hastalandı ve çıktıktan kısa bir süre sonra da öldü.
 
Günün diğer önemli olayları
 
1278: Karamanoğlu Mehmet Bey, Türkçeyi devletin resmi dili olarak ilan etti.
1421: Yıldırım Beyazıt'ın, Timur'a yenilmesinden sonra parçalanma tehlikesi baş gösteren Osmanlı'yı toparlayan I. Mehmet vefat etti.
1920: Maarif Vekaleti (Milli Eğitim Bakanlığı) kuruldu.
1930: Mahatma Gandi, İngilizler tarafından tutuklandı.
1931: Mustafa Kemal Atatürk, üçüncü kez Cumhurbaşkanı seçildi.
1943: Başbakanlık, İkinci Dünya Savaşı sırasında, şeker satışlarını durdurdu. Bir yıl sonra da İstanbul'da nüfus başına iki kilo un verilmesine karar verildi.
1949: İstiklal Mahkemeleri'ne ilişkin yasa yürürlükten kaldırıldı.
1970: ABD'de, Ohio Kent Üniversitesi'nde öğrenciler Vietnam Savaşı'nı protesto etti. Gösteriye müdahale eden güvenlik güçleri dört öğrenciyi öldürdü.
1980: Yugoslavya Devlet Başkanı Mareşal Tito hayata veda etti.
1994: Filistin Kurtuluş Örgütü ile İsrail, Batı Şeria ve Gazze'de yaşayan Filistinlilere özerklik verilmesini öngören antlaşmaya imza attı.
1997: Eurovision Şarkı Yarışması'nda, Şebnem Paker'in seslendirdiği 'Dinle' adlı şarkı üçüncü oldu.
1997: Tango çalışmalarıyla tanınan Esin Engin İstanbul'da yaşamını yitirdi.
1997: Irak'tan Avrupa ülkelerine gitmek isteyen 25 kişiyi taşıyan iki tekne, Ege Denizi'nde battı: 17 kişi boğuldu, yedi kişi kayboldu.
 
Tarihte bugün arşivi

Ekim ayı arşivi
Kasım ayı arşivi
Aralık ayı arşivi
Ocak ayı arşivi
Şubat ayı arşivi
Mart ayı arşivi
Nisan ayı arşivi
1 mayıs
2 mayıs
3 mayıs