hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Trans yağlardaki büyük tehlike

  Trans yağlardaki büyük tehlike
  expand
  KAYNAKİHA

  Sağlıklı bir ömür sürmek için dengeli beslenmeniz gerekiyor. Bazı besinler yüksek miktarda trans yağ içerdiği için sağlığı ciddi anlamda tehdit ediyor. Uzmanlar trans yağların hafıza problemine yol açtığını ortaya koydu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Vücut sağlığını koruyabilmek için sağlıklı beslenmek gerekiyor. Dengeli beslenerek ve sağlıklı besinler tüketerek bağışıklığı güçlendirebilirsiniz. Özellikle trans yağlar vücut sağlığını ciddi anlamda bozuluyor. Bu sebeple trans yağ içeren besinlerden mutlaka uzak durmak gerekiyor.

  Trans yağların bazı hayvanların süt ve vücut yağlarında bulunduğunu ifade eden Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, “Trans yağların birincil diyet kaynakları işlenmiş besinlerdir. Bunların dışında trans yağ içeren besinler; raf ömrü uzun pişmiş ürünler, süt tozları, hazır satılan pişmiş hamur işleri, kurabiyeler, börekler, kekler, pastalar, pizza hamuru, paketlenmiş aperatif yiyecekler (kraker, mikrodalgada patlamış mısır, cips), çubuk margarin, katı bitkisel yağ, kızarmış besinler (patates kızartması, kızarmış tavuk, nugget, tavada balık), şeker çubukları. Yapay üretilen yağlar besinin raf ömrünü uzatır. Herhangi bir gözlemsel çalışmada olduğu gibi sonuçlar tek başına sadece trans yağların hafızada değişikliklere neden olduğunu göstermez ancak hafıza problemlerine yol açan etkenlerden biri olarak trans yağlar görülebilir.” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Küçük, özellikle fazla miktarda doymuş ve trans yağ içeren ve gerek ambalajları gerekse tatlarıyla çocukların ilgisini çeken minik atıştırmalıkların sağlığı tehdit ettiğini kaydederek, “Bu nedenle çok pratik ve kolay tariflerle çocukların elinin altında olmasını istediğiniz sağlıklı atıştırmalıkları siz hazırlamalısınız.” diye konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow