UNICEF'in sorusunu anlamadılar

UNICEF'in sorusunu anlamadılar

UNICEFin sorusunu anlamadılar
expand

UNICEF, çocuk yaşta evliliklerin engellenmesine ve kız çocuklarının eğitimlerine devam edebilmesi için çalışmalarına devam ediyor. UNICEF tarafından 'Kızlara Söz Ver' isimli bir kampanya başlattı. Fakat kampanya bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından anlaşılamadı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

UNICEF tarafından Instagram aracılığıyla kullanıcılara yollanan sponsorlu bir gönderide, çocuk gelinlere dikkat çekmek amacıyla bir sosyal mesaj kullanıldı. Görselde, "Ahmet 32, karısı Leyla ise 14 yaşındadır. İkisinin 3 yıl önceki yaşlarının toplamı kaçtır?" diye bir soru yer alıyor.

Aslında soruda verilmek istenen mesaj gayet net; Leyla'nın bir çocuk olduğu.

Fakat sorunun altına gelen cevaplar, görenleri şaşırttı.

Bazı sosyal medya kullanıcıları bu bir matematik problemiymiş gibi hesap yaptı ve '40' sonucuna vardı.

Türkiye'de çocuk yaşta evlendirilme gerçeği

TÜİK'in 2015 verilerine göre 2015'te toplam 602 bin 982 resmi evlilikten 31 bin 337'sinde 16-17 yaşındaki kız çocukları gelin oldu. Bu sayı, toplam evliliklerin yüzde 5,2'sine denk geliyor. İllerin içindeki evlilik oranlarında çocuk yaşta evliliğin en yükkek olduğu şehir yüzde 15,3 oranıyla Kilis. Bu ili yüzde 15,2 ile Kars, yüzde 15,1 ile Ağrı, yüzde 14,4 ile Muş, yüzde 13,7 ile Niğde, yüzde 12,7 ile Bitlis, yüzde 12,5 ile Kahramanmaraş, yüzde 12,1 ile Aksaray, yüzde 11,8 ile Gaziantep ve yüzde 11,5 ile Yozgat izliyor.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

UNICEF nedir?

UNICEF, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından çocuk haklarının korunması adına tanıtım ve savunu çalışmaları yapmak, çocukların temel gereksinimlerinin karşılanmasına yardımcı olmak ve çocukların potansiyellerini eksiksiz biçimde gerçekleştirmek için fırsatlar yaratmak üzere görevlendirilmiş bir kuruluştur.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow