Yaz 2021 gün dönümü nedir, özellikleri nelerdir? 21 Haziran en uzun gün kaç saat, etkileri neler?

Yaz 2021 gün dönümü nedir, özellikleri nelerdir? 21 Haziran en uzun gün kaç saat, etkileri neler?

Yaz 2021 gün dönümü nedir, özellikleri nelerdir? 21 Haziran en uzun gün kaç saat, etkileri neler?

21 Haziran yaz gün dönümü Google'ın hazırladığı "Yaz 2021" doodle tasarımı ile gündeme geldi. Arama motorunun sayfasındaki yaz 2021'e tıklandığı zaman yaz gün dönümü ile ilgili yer alan haberlere ve görsellere de erişim imkanı sunuldu. Peki, 21 Haziran yaz gün dönümü nedir, özellikleri nelerdir? İşte 21 Haziran Yaz 2021 gün gündönümü etkileri..

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Google kullanıcıları bugün ana sayfayı açtıklarında Yaz 2021 doodle'ı ile karşılaştı. 21 Haziran yaz gün dönümüne özel doodle tasarımı oluşturan Google, "yaz 2021" etiketiyle başta yaz gün dönümü olmak üzere yaz mevsimiyle ilgili içerikleri tek bir sayfada kullanıcılarına sunuyor. Dünya üzerinde yer alan Kuzey Yarım Küre'de en uzun gündüzün yaşandığı, günlerin kısalmaya başladığı ve "Yaz 2021" başlangıcı olan 21 Haziran gün dönümü ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler "Yaz gün dönümü nedir, ne zaman? Araştırmalarını sürdürüyor.

21 HAZİRAN YAZ 2021 GÜN DÖNÜMÜ NEDİR?

"Gün dönümü” kelimesi, temelde “Güneş (sol) duruşu (stitium)” anlamına gelen Latince solstitium kelimesinden gelirken, 21 Haziran’da kuzey yarım kürede yaz mevsimi başlıyor. Bu tarihte en uzun gündüz, en kısa gece yaşanıyor. Güneş, Dünya'nın eğik ekseni nedeniyle yıl boyunca gökyüzünde en düşük veya en yüksek noktaya ulaştığında bir gün dönümü oluşur. Dünyanın yarısı yazın gelişini ve yılın en uzun gününü yaz gün dönümü ile kutlamak için bir araya gelirken; diğer yarısı kış başlangıcını yaşayacak. Bu yıl, kış gün dönümü 21 Haziran’da güney yarım kürede gerçekleşecek.

YAZ GÜN DÖNÜMÜNDE NELER OLUR?

21 Haziran Yaz Gün dönümünde yılın en uzun günü yaşanmaktadır. En uzun gün sadece Kuzey yarımküreyi değil, aynı zamanda güney yarımküreyi de etkilemektedir. Bu tarihte Güney Yarımkürede kış başlamaktadır. Güney yarımküre de en uzun gece en kısa gündüz yaşanmaktadır. Ayrıca aydınlanma çemberi Güney Kutup Dairesi'ni teğet geçerken güneş ışınlarını yıl içerisinde alabileceği en dar açı ile almaktadır. Bu tarihten sonra Oğlak Dönencesi'nin güneyinde en uzun gölge yaşanmaktadır ve gölge boyları kısalır. Sadece kış ve yaz olarak kabul edilmez bu tarih bazı ülkelerde yazın ya da kışın ortası olarak da kabul edilmektedir. Aynı zamanda kutup dairesinde 24 saat gündüz yaşanırken, Güney'de ise 24 saat gece yaşanmaktadır. Yaz gün dönümünde saat 12 olduğunda güneş dik bir açıyla gelir ve yengeç dönencesinde gölge boyu sıfır olur. Her sene 21 Haziran'a denk gelmez. Dört yılda bir kez 20 Haziran'dadır. Yaz Gündoğumu ile belirli değişiklikler yaşanmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

EN UZUN GÜN KAÇ SAAT SÜRÜYOR?

21 Haziran'da kuzey kutup dairesinde 24 saat gündüz yaşanırken, güney kutbunda ise 24 saat gece yaşanıyor. Ülkemizde en uzun gündüz süresini bugün en kuzeydeki Sinop yaşayacak. 21 Haziran gününde Türkiye, yaklaşık 15 saat gündüzü yaşar. 21 Haziran'da en uzun gece Sinop'ta yaşanırken, 21 Aralık'ta Hatay'da en uzun gündüz yaşanır.

GÜN DÖNÜMLERİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Güneş, ekinokslarda doğudan doğar ve o tarihlerde gün ve gece eşit uzunluktadır. Kesin konuşmak gerekirse, ekinoks zamanında aslında gün biraz daha uzun sürer, çünkü gündoğumu güneşin tepesinin ufukta gözükmesiyle başlar ve günbatımı da güneşin tepesinin ufuk çizgisinin altında kalmasıyla biter. Ayrıca kırılan ışınlar güneşin görüntüsünü ufukta yukarı taşırlar. Mart ekinoksundan sonra güneşin doğduğu yer kuzeye doğru ilerler, ta ki Haziran gün dönümünde kuzeydeki en yüksek noktasına ulaşana kadar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu noktada güneş sanki yerinde duruyormuş gibi gözükür, gün dönümü (solstice) kelimesi de zaten Latince "duran güneş" anlamına gelen "solstitium" kelimesinden türemiştir. Güneş şimdi de Yengeç Dönencesi üzerinde zirvededir. Dönence (tropic) sözcüğü Yunanca dönmek kelimesinden türemiştir, çünkü güneş şimdi dönüp Oğlak Dönencesinin üzerinde zirvede olduğu güneydeki en yüksek noktasına ulaştığı Aralık Gün dönümüne ulaşmadan önce, Eylül ekinoksunda tam doğudan doğarak güneye doğru ilerlemeye başlar.

GÜN DÖNÜMÜ TARİHLERİ NE ZAMAN?

21 Mart: Gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz kuzey yarım kürede ilkbahar başlar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

21 Haziran: En uzun gündüz, en kısa gece. Yaz mevsimi başlar (Kuzey yarım kürede)

23 Eylül: Gece ve gündüz eşit olur. Yaz biter, sonbahar başlar. (Kuzey yarım kürede)

21 Aralık: En uzun gece, en kısa gündüz. Kış mevsiminin başlangıcı. (Kuzey yarım kürede)