Zayıflamak isterken dişlerini kaybetti

A A

12.05.2016 - 16:11 Son Güncelleme:

ABD Melbourne'de yaşayan Skye Simpson zayıflamak uğruna insülin iğnelerini kullanmamaya başladı. Ancak bu Simpson’a pahalıya mal oldu.

 Zayıflamak isterken dişlerini kaybetti

30 yaşındaki Skye Simpson kilo vermek için insülin iğnelerini kullanmamaya başladı. Hem diyabet hem de beslenme bozukluğu olan Simpson, insülin iğnelerini bırakınca vücudu tepki göstermeye  başladı.

Daily Mail'in haberine göre; 6 ayda 28 kilo veren genç kadın, diabulimia adı verilen hastalığın yan etkilerini görmeye başladı. Önce bütün dişlerini kaybetti sonra saçları dökülmeye, kelleşmeye başladı ve artık bulanık görmeye başladığını fark etti.

Uzmanlar, hastaların bunu yaparken hayatlarını tehlikeye attıklarını ifade ediyor.

Skye Simpson, "Her zaman bedenimle mutlu oldum. 75 kilo ağırlığındaydım. Üç yıl önce altı kilo verdim ve bir şey fark ettim: Arkadaşlarım görünüşümle ilgili bana iltifatlar yağdırınca ben de bunu sorgulamaya başladım. Ama aniden kendimi şişman ve çirkin hissettim. Baktım ve değiştirmek için bir şeyler yapmaya karar verdim."

Kilo vermek için insülin iğnelerini yapmamaya karar veren Simpson, "Yemekten vazgeçmek ya da egzersiz yapmak istemedim. Bunun için fazla tembeldim. Tanı konulmamış tip 1 diyabette her zaman hızlı kilo kaybı meydana gelir. Ben de o nedenle eksik insülin almaya başladım. İlk başta, sadece bir gün bir doz atlıyordum ama sonra birkaç hafta içinde insülini tamamen bıraktım. En son 47 kiloya kadar düştüm. Hastalığın doruklarındaydım" dedi.

"Bu ciddi kilo kaybı ciddi sonuçlar doğuracaktı. İlk önce uzun, sarı saç kümelerini kaybetmeye başladım ve sonra görüşüm bulanıklaştı. Aptalca olduğunu biliyorum ama şikayetlerimi görmezden geldim. Eğer daha ince olabileceksem buna değer diye hissettim" diyen Simpson, "Ama sürekli stresliydim, insülin yokluğundan sürekli kan şekerim düşmüş gibiydi" açıklamasında bulundu.

Simpson, doktorlarının çok hızlı bir şekilde zayıflamasına anlam veremediğini ve çok şaşkın olduklarını dile getirdi.

Bağışıklık sisteminin çökmesi üzerine dişleri dökülmeye başlayan Skye Simpson, "Sonunda, diş etlerimde bir enfeksiyon yakaladım ve doktora gittim, dişlerimi çekmek zorunda kaldılar. Dişlerim çekildikten sonra çok utanıyorum. Neyseki, takma dişler var. Takma dişler olmadan, bir büyükanne gibi görünüyordum" dedi.

Dişlerinin çekilmesi de Simpson'ı durdurmadı. İnsülini kullanmamaya devam eden Simpson, bir gece evde yorgun ve bitkin bir haldeydi. Yeme bozukluğu vardı ve yardıma ihtiyacı olduğunu o an fark etti. Kendi doktoruna gitti ve ona sordu. Diabulimia teşhisi konulan kadın tedavi altına alındı ve 65 kiloya çıktı.

Tedavi gören genç kadın hala yan etkileri yaşadığını söyleyerek, şunları söyledi: "Kafamdaki kel yerleri kapatmadan dışarıya çıkamıyorum ve hayatımın geri kalanında diş protezi takmak zorunda kalacağım. Diabulimia olmak kötü bir şey. En kötüsü de kimse bunun ne olduğunu bilmiyor. Aile ve ortağımın desteğine sahip olduğum için şanslıyım"