Zigana Tüneli nerede, kaç km? Zigana Tüneli hangi illeri birbirine bağlıyor? Zigana Tüneli güzergahı!

Zigana Tüneli nerede, kaç km? Zigana Tüneli hangi illeri birbirine bağlıyor? Zigana Tüneli güzergahı!

Zigana Tüneli nerede, kaç km? Zigana Tüneli hangi illeri birbirine bağlıyor? Zigana Tüneli güzergahı!

Türkiye ve Avrupa'nın en uzun, dünyanın ise 3. En uzun tüneli olan Zigana Tüneli 3 Mayıs tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla açıldı. Yeni Zigana Tüneli çift tüp olarak 2x14,5 kilometre uzunluğu ile Doğu Karadeniz ve Kafkasları, Ortadoğu ve İran’a bağlayan önemli bir güzergah olacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

17 Mart 2017 tarihinde temeli atılan ve inşaatı o gün bugündür gece-gündüz devam eden Zigana Tüneli’nde çalışmalar tamamlandı. Trabzon-Gümüşhane Karayolu 3 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla açıldı. Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerindeki Yeni Zigana Tüneli ile yıllardır sürücülerin korkulu rüyası olan Zigana Geçidi tarihe karışacak. Türkiye’nin en uzun karayolu tüneli olacak olan Zigana Tüneli'nin hizmete girmesiyle Gümüşhane, Trabzon Limanı’na daha da yaklaşacak ve yolun geometrik standardı daha da yükselmiş olacak.

Zigana Tüneli nerede, kaç km Zigana Tüneli hangi illeri birbirine bağlıyor Zigana Tüneli güzergahıZİGANA TÜNELİ NEREDE, KAÇ KM?

Zigana Tüneli, Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'ndeki Kuzey Anadolu Dağları'nda bir kara yolu tünelidir. Gümüşhane ve Trabzon illerinden geçen tünel, güneyde Torul ile kuzeyde Maçka arasında yolunun bir parçası olacaktır. 14.476 m (47.493 ft) uzunluğuyla ülkenin en uzun kara yolu tünelidir. Zigana geçidi, Gümüşhane ilimize bağlı Torul ilçesi sınırları içerisinde ismini verdiği dağlarındadır. Zigana Geçidi Gümüşhane'den 60, Trabzon'dan 120 kilometre uzaklıkta yer alır. Trabzon – Gümüşhane yolu üzerinde bulunan geçit, ayrıca Karaca mağarasına 30 km mesafede bulunmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zigana Tüneli nerede, kaç km Zigana Tüneli hangi illeri birbirine bağlıyor Zigana Tüneli güzergahıZİGANA TÜNELİ HANGİ İLLERİ BİRBİRİNE BAĞLIYOR?

Doğu Karadeniz'i, İç Anadolu bölgesine bağlamaktadır. Trabzon'u Gümüşhane üzerinden Bayburt ve Erzurum'a bağlayan güzergahta inşa edilen tünel, Trabzon-Aşkale Yolu'nun 44'üncü kilometresindeki Maçka-Başarköy mevkisinde başlayıp, 67'nci kilometrede yer alan Köstere-Gümüşhane Yolu'na köprülü kavşak ile bağlanıyor.

Zigana Tüneli nerede, kaç km Zigana Tüneli hangi illeri birbirine bağlıyor Zigana Tüneli güzergahıTürkiye’de ilk defa karayolu tünellerinde yapılan dikey şaft yapıları ise Yeni Zigana Tüneli’nde uygulandı. Proje ile 3 istasyonun her birinde 1 temiz, 1 de kirli hava olmak üzere toplam 6 adet havalandırma şaft yapısına yer verildi. Yeni teknikte donatılan tünelin yağmur ve rüzgardan etkilenmemesi için dikey olarak yüzeye çıkartılan sistem klima gibi çalışacak. Bu sistem sayesinde şaftın içerisine yağmur ve kar girmemiş olacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Doğu Karadeniz ve Kafkasları, Ortadoğu ve İran’a bağlayan Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde bulunan Tarihi İpek Yolu güzergahındaki Yeni Zigana Tüneli ile Trabzon-Gümüşhane arasında mesafe yaklaşık 30 dakika azalacak. Zamandan 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 139 milyon TL tasarruf edilmesi hedeflenen dev proje ile mevcut yol 8 kilometre kısaltılmış olacak.

Zigana Tüneli nerede, kaç km Zigana Tüneli hangi illeri birbirine bağlıyor Zigana Tüneli güzergahıGümüşhane’nin Torul ilçesi Köstere köyü mevkisi ile Trabzon’un Maçka ilçesi Başarköy köyü arasında her biri 14,5 kilometre uzunluğunda inşa edilen çift tünelle karbon salımı da 18 bin ton daha az gerçekleşecek. Projenin hizmete açılmasıyla Zigana’nın zirvesinde 2 bin 10 metre olan ve 1. tünelde bin 825 metreye indirilen kot, 600 metre daha aşağı çekilerek bin 212 metreye inecek. Elektromekanik imalatlarının yanında, asfalt, havalandırma ve ışıklandırma çalışmaları tamamlanan tünelin giriş ve çıkışlarına ise çevre düzenlemesi işlemleri yapıldı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber