{$ day.Temps.HighTemp $} °
Av. Ahmet Kemal Şenpolat Av. Ahmet Kemal Şenpolat

Velev ki yasa kabahatler kanunu kapsamından çıktı

28.09.2017 Perşembe | 17:15

Daha önceden de yazmıştım ama sanırım olayın medyatik boyuta gelmesinden dolayı, yasa değişikliği sanki sadece kabahatler kanunundan ceza yasasına geçtiğinde düzelecekmiş gibi bir intiba oluştuğunu görüyorum.

Dikkat edin hayvan katliamlarının çoğunda fail meşhur ama meçhuldur!

Yani fail bilinmediği sürece isterse idam cezası gelsin sorunumuzu çözmüyor.

Esas katliamı yapan kişiyi bulamadığınız sürece (ki olayların ancak %20-25 gibi bir durumunda bilebiliyoruz) kabahatler kanunu değişikliği bir işe yaramayacak.

Örneğin 5199 sayılı yasa “sadece” ev ve süs hayvanlarının türüne özgü koşullarda yaşamasını kapsıyor. Böyle bir saçmalık olabilir mi? Kafesteki özel mülke konu ayılar, dolfinariumdaki yunuslar, morslar, hayvanat bahçesindeki aslanlar kaplanlar ne olacak? Deney merkezlerindeki zavallı hayvanlar? Kariyer sağlamak için üniversitelerde hayvanlar üzerinde deney yapan asistanlar, doçentler? Yani koşullu etik körlüke izin verilecek mi?

Peki ya hayvan sahibi şikayetten dava açıldıktan sonra bir anda vazgeçerse? Fail ile anlaşırsa ve kan parası alırsa?

Veyahut kamu görevlisinin yaptığı zehirlemeyle vatandaşın yaptığı zehirlemeye aynı cezayı vermeye kalkarsa?

Petshop sahibi kaçak olarak hayvan getirip ve merdiven altında üretmeye devam edip, idari para cezası ile geçiştirilip mahkeme huzuruna çıkamayacaksa?

Hayvan dövüş siteleri halen bizlerin web sitelerinden en az on kat daha fazla izlenme oranına sahipse? Yayın yapmaya devam edeceklerse?

Radyo televizyon programlarında prime time'daki eğitim sürelerine dakika eklenmeyecekse ...

Hatta trafik kazaları sonrası mağduriyeti gidermek için zorunlu sigorta kapsamı teminatına hayvanların tedavileri girmeyecekse...

Bunların hiçbirini kabahatler kanunundan ceza kanunu kapsamına alması düzeltmeyecek. Hatta 2 yıl altı verilecek olası hapis cezası yine CMK gereği adli para cezasına çevrilecek. Yani yasa ceza kanunu kapsamına girecek ama gerekli ceza çıkmadığı için ama dağ fare doğurmuş olacak.

Televizyon programlarında, gazetelerde insanların da bilinçlenmesi ve dikkat çekmesi için genelde kabahatler kanunu, petshoplar, musluk vana vs üzerinde hep duruyorum, çünkü zaman çok kısıtlı olduğu için detaylara girme şansı diğer ihlal konularını anlatma şansı olmuyor. 10-15 dakika içinde ancak kabahatler kanununa, yurtdışı kaçak girişe ve bakımevleri gibi akut sorunlara değinebiliyoruz.

Ben tekrar söyleyeyim de yasa değişikliği es kazara olursa ve beklentiler karşılanmazsa, suçlanacak makam arayanlar yine üzerimize gelmesin.

Detaylı bilgi HAYTAP web sitesindeki gerekçeli yasa değişikliğimizde yıllardan beri var. Okuma özürlü ve tartışma kültüründen yoksun olduğumuz için tekrar sınırlı okuyucusu olan, birbirine propaganda yapmaktan öteye gitmeyen hayvansever camiasına hatırlatayım dedim!

Sonradan “Ben demiştim" olmasın... Ya da herhangi bir siyasi partinin çıkarlarına alet olmadığımızı belirtmek için hatırlatmak istedim.

Diğer Yazıları

İmdat Vedat

---Yetişin çabuk burada yarın katliam başlayacak ! --Çabuk gelin öldürecekler ! --İhbar ediyorum benden günah gitti ! --Koskoca federasyonsunuz ne işe yararsınız ,hemen buraya otobüslerle çıkarma yapın ! --Siz burayı bilmiyorsunuz burası diğer yerlerden farklı! --Aldığınız paraları ne yapıyorsunuz ? Gelip buradaki hali yerinde görün.--Hemen diyorum hemen akıl verin ne yapalım ? --Bana hiç mama da para da vermediniz. Tek başımayım burada. Zehirliyorlar diyorum size --Size belediye başkanının telefonunu veriyorum , bir de siz arayın! Bunlar yıllardır hepimizin duyduğu şikayetler , acil müdahele talepleri , devlete son dakikada ulaşıp problemi çözmek isteyen bir saat içinde alınan kararlarla güçsüz duruma düşmüş hayvan severin çaresizliğin fotoğrafı.

Devamını Oku 24.05.2019

Cinayet bölgesi konuşur

Hayvan katillerinin bulunması durumu başlı başına bir sorundur. 

Devamını Oku 18.06.2018

Sinema sektöründe hayvanların kullanımı

Türkiye’de uzun yıllardır ihmal edilmiş konulardan birisi de film sektöründe hayvanların hiçbir denetime tabi olmaksızın, yapımcıların vicdanına ve kendi ahlaki değerlerine bağlı kalarak hayvan dostlarımızın işgüzarca kullanılması olmuştur.

Devamını Oku 23.03.2018
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS