Av. Ahmet Kemal Şenpolat
Av. Ahmet Kemal Şenpolat

Av. Ahmet Kemal Şenpolat

cnnturk.com yazarı

Arşiv Yazar Yazıları

Amaç biyofili, araç biyomimikri

Bilip kelimelere dökemediğimiz, anlatamadığımız için yok saydığımız içgüdü kaynaklı ne çok bilgi var değil mi? Örneğin her canlıyla aramızda görünmez bir bağ olduğunu bilir, buna yemin edebiliriz ama tanımla deyince tıkanıp kalırız. İşte biyofili o aradığımız kelime. Artık yaşamla ve yaşayan şeylerle aramızdaki o eşsiz bağın bir adı var. Adı konduğuna göre kim tutar bizi, yaşam felsefemiz olsun, evlerimize girsin, hayatımızı renklendirsin, konuşalım, deneyimleyelim, geliştirelim. Çevremizdeki canlıların ne kadar farkına varırsak onları koruma içgüdümüz o kadar öne çıkıyor. Karıncayı fark edersek üstüne basmıyoruz yani. Titreşen her yaprağın, çimler arasındaki her ayrık otunun, her küçük böceğin farkına varalım, yetmesin, onları eve getirelim, her uyandığımız sabah, yaşamın kendisini, kendimizi kutsadığımız bir güne; evimiz ise bir kale olmaktan çıkıp özlediğimiz yağmur ormanlarına dönsün...

Devamını Oku29.01.2019

Yılın Pantone rengi canlı mercan ve iç mekana etkileri

Pantone Renk Enstitüsü 2019 yılının rengini açıkladı: Canlı Mercan. Adı üstünde canlı olmakla birlikte standart mercan rengine göre biraz puslu, pudralı bir ton. Söz konusu iç mekan olduğunda bu kadar canlı tonların kullanım alanı oldukça sınırlı. Ancak yılın rengini bir renkten çok skala olarak düşünürsek yaratım alanımız genişliyor.

Devamını Oku22.12.2018

Taksirle hayvan öldürme!

Yıllar içinde yasayı bilmeyenler dahi hayvanların öldürülmesi halinde öldüren kişinin suçlu değil kabahatli olduğunu ve bundan dolayı mahkemelerde yargılanmadığını bir şekilde öğrendiğini düşünüyorum.Mevcut 5199 sayılı yasa , 2004 yılında hayvanları koru-MA amacıyla yürürlüğe girdiğinde yaşanacakları maalesef öngöremeyen bir çok kişi ve dernek şu anda yasanın yetersizliğini pratikteki olaylarla karşılaştığında daha iyi anlamakta. Takdir edersiniz ki HAYTAP’ın bu konudaki ısrarlı bilinçlendirme , halkla ilişkiler çabaları , meclis nezdindeki lobicilik çalışmaları ve medyayı ısrarlı kullanma çabaları ise yadsınamaz.

Devamını Oku21.12.2018

2019'da yükselecek 8 mavi tonu

Her yıl Aralık ayında açıklanan ve tüm dünyada hem moda hem dekorasyon sektörünü etkisi altına alan yılın Pantone renginin ne olduğunu öğrenmemize çok az vakit kaldı. Bununla birlikte 2019 iç mekan tasarımı eğilimlerinin neler olacağı bir süredir konuşuluyor. Renkler söz konusu olduğunda yeşile, mora, siyaha kaçan tonlarıyla mavi öne çıkıyor. İşin aslı, mavi dendiğinde aklınıza gelen renk ne ise onun dışındaki her mavi tonunu önümüzdeki yıl konuşacağız. İç mekanda; hem duvarda hem de tekstil, ahşap, metal ve plastik gibi atmosfer belirleyici malzemeler üzerinde rahatlıkla kullanabileceğiniz, dekoratörlerin de favorisi 8 mavi tonunu inceledik.

Devamını Oku28.11.2018

Gül yüzlü, gül dudaklı, asi gelin

İşte yılın o zamanı bir kez daha kapıda... Londra, New York, Milano ve Barselona gelinlik modası haftalarının ardından 2019'da nasıl gelinler göreceğimiz; buna bağlı düğün dekorları, aksesuar, makyaj ve renk detaylarından seçtiklerimiz bu haftaki yazımızın konusu.

Devamını Oku21.11.2018

Gelecekte bizleri neler bekliyor?

Teknolojik gelişmeler olağanüstü bir hızda ilerliyor. Her geçen gün birden fazla yenilik ile karşımıza çıkan teknoloji dünyası duracak gibi görünmüyor. Bu gelişmelerin sonucunda ise iş dünyasında ve hayatlarımızda köklü değişikliklerin olacağı ifade ediliyor.

Devamını Oku14.11.2018

Şeftali çiçeği şans tılsımıyla aşkı kendinize çekin

Dekorasyon her zaman sadece estetik ve konfor amaçlı olmak zorunda değil. Zaten dekorasyonun çıkış noktası, ilk insanların göz zevklerini geliştirmekten çok evlerini bazı adak objeleriyle, koruyucu tılsımlarla süslemek istemeleri. Bu açıdan bakınca dekorasyon önerilerinin çıkış noktası Feng Shui felsefesi oluyor. Genel olarak amaç, evin, odanın içine iyi enerjileri çekmek ve bu enerjilerin iç mekanda doğru şekilde akmasını sağlamak. Bu enerji akışını yönlendirme amaçlı yüzlerce dekoratif uygulama önerisinden bir tanesi bu haftaki konumuz: Şeftali Çiçeği Şans Tılsımı

Devamını Oku13.11.2018

İyi bir uyku için 8 renk önerisi

Yatak odanızın mekan kalitesinin derin uykuya dalmanızı kolaylaştırmaktan öte, uyku kalitenizi yükselttiğini biliyor muydunuz? Özellikle uyku problemi yaşayan dekorasyon meraklıları, çözüm için aşağıdaki listeye göz atmalılar.

Devamını Oku05.11.2018