hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  Çiğdem Öztabak Çiğdem Öztabak

  Dr. Kinga Mnich ile Tanışın, Kadın İş Gücünü Güçlendirmek

  09.06.2024 Pazar | 09:12Son Güncelleme:

  Bu hafta kadınların gücünden ve ortaya çıkardıkları bazı değerli içeriklerden bahsedeceğim. Dr. Kinga Mnich, Duygu Gün ve Eda Yıldırımer bu hafta köşemin konukları.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dr.Kinga Mnich sosyoloi ve felsefe doktoralı, sosyal psikolog ve eğitmen. Duygular, pozitif psikoloji, cinsiyet ve kültürlerarası iletişim konularında uzmanlaşmış. Bir kadın girişimci grubu sayesinde tanıştığım Dr.Kinga beni kendi gruplarında bir yazı yazmam için motive etti ve böylece ben de Ziva Voices ile tanıştım.

  Dr. Kinga Mnich ile Tanışın, Kadın İş Gücünü Güçlendirmek

  Kadınları Güçlendirmek ve Ziva Voices

  Dr. Kinga Mnich Ziva Voices'un kurucusu ve amacı kadınları birbirine bağlamak ve güçlendirmek.

  Bunu yaparken de çeşitliliğe önem veren bir grup. Tüm dünyadaki kadınları güçlendirmeyi, desteklemeyi ve birbirine bağlamayı amaçlıyor. Projeleri başlangıçta üç ayda bir yayınlanan bir çevrimiçi dergi olarak başlamışken, şimdi atölyeler ve yüz yüze etkinliklerle bir güçlendirme hareketine dönüştürmüşler. Dr. Kinga Mnich Ziva Voice hakkında sohbet ederken şöyle dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Farklılıkları kutluyoruz, çünkü kadınlar olarak hep birlikte karşılaştığımız sorunlara çözümler üretmek için bu farklılıklara ne kadar ihtiyacımız olduğunu biliyoruz. Kadınların toplulukları nasıl değiştirdiğini, ekonomilere fayda sağladığını ve birbirlerini eylemlerle güçlendirdiğini vurguluyoruz. Bireycilikten topluluğa, sömürüden sürdürülebilirliğe ve rekabetten işbirliğine doğru paradigmayı değiştiriyoruz.”

  Ziva Voices, adını İbranicede "parlaklık" veya "ışıltı" anlamına gelen "Ziva" kelimesinden alıyor. Bu isim, her kadının içinde var olan benzersiz parlaklığı ve gücü simgeliyor. Ziva Voices’un her çeyrekte yayınlanan dergilerindeki farklı ülkelerden kadınların hikayelerini okumanızı tavsiye ederim.

  Dr. Kinga Mnich ile Tanışın, Kadın İş Gücünü Güçlendirmek

  Ödüllü Müzik Belgeseli Balkancisco, 23 Haziran 2024'te San Francisco'da Prömiyer Yapıyor

  Geçtiğimiz haftalarda San Francisco ziyaretimde yaratıcı yapımcı ve Anatolian Arts Institute kurucu ortaklarından Duygu Gün ile sohbet ettim. Anatolian Arts’daki amaçları yerel ve küresel izleyiciler için etkinlikler, araştırmalar ve eğitim faaliyetleri aracılığıyla San Francisco’da Anadolu Sanatları ve Kültürü'nü desteklemek, teşvik etmek ve yayılmasını sağlamak. Etkinliklerinden birisi olan İstanbul’un şehirleşmesinin tarihini ve önemli yerlerinin anlatıcısı tarihçi ve mimar Firuzan Melike Sümertaş’tan keyifle dinledik. İçerik ve anlatım o kadar iyiydi ki adeta canlı çok kaliteli bir Youtube içeriği gibiydi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Duygu’nun tek girişimi bu değil, ödüllü müzik belgeseli Balkancisco’nun da yaratıcı yapımcısı ve 23 Haziran’da San Francisco’daki gösterimlerini de buradan Amerika’daki okuyucularıma duyurmak istiyorum. Yönetmenliğini Tuğrul Sarıkaya'nın, görüntü yönetmenliğini Özgen Göksoy’un, yaratıcı yapımcılığını Duygu Gün’ün yaptığı Balkancisco, San Francisco Körfez Bölgesi'nde Balkan müziğinin etkileyici gücünü araştırıyor ve müziğin, sınırları aşarak insanları nasıl birleştirdiğini aktarıyor. Belgesel, San Francisco Uluslararası Yeni Konsept Film Festivali'nde "Mükemmel Belgesel Ödülü" ve Glasgow Dünya Film Uluslararası Festivali'nde "Balkan Sinemasına Odak Ödülü" kazandı. San Francisco Sanat Komisyonu Sanatçı Hibesi tarafından desteklenen Balkancisco, disiplinlerarası işbirliğini destekleyen Grey Area’da gösterime sunulacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dr. Kinga Mnich ile Tanışın, Kadın İş Gücünü Güçlendirmek

  Bir diğer etkinlik girişimcisi Eda Yıldırımer kurucu ortaklarından olduğu Sukha ile Balance festivali Nemrut Dağında gerçekleştireceklerini anlattı. Yurt içi ve yurt dışından özellikle teknoloji sektöründe çalışan yorgun ve meşgul zihinlere biraz olsun nefes aldırmak için de programlanmış Balance festival 23-25 Ağustos tarihlerinde planlanıyor. Tarihin mistik diyarında yoğun zihinlere ara vermek isteyenler için harika duruyor. Mental sağlığın, özellikle girişimcilikte sağlam bir zihin, sabır ve dayanıklılık gerektirdiğini düşünürsek, çözümleri sosyal medya diyetine girmek ya da teknolojiden almak yerine, insani değerlerimize ve gücümüze dönerek gerçekleştirebileceğimizi bize hatırlatıyor.