{$ day.Temps.HighTemp $} °
Mete Sohtaoğlu Mete Sohtaoğlu

Bu ses sizi çıldırtabilir!

30.05.2014 Cuma | 14:20

2010 Dünya Kupası'ndaki vuvuzela travmasını hatırlarsınız. Gerçi futbolseverlerin unutması ne mümkün. Müjde mi, kötü haber mi bilemedim. 4 yıl sonra futbolseverleri 2014 Dünya Kupası’nda yeni sürprizler bekliyor

İlk kez Güney Afrika'da dünya kupasında tribünlerde ortaya çıkan ve çıkardığı sesiyle tüm tartışmaları beraberinde getiren Vuvuzela'nın yerini Caxirola alacak gibi görünüyor. 2010'daki Dünya Kupası maçlarıesnasında  Vuvuzela'yla tanışan futbolseverler dışında maçlar oynanırken televizyon başındaki insanlar bile vuvuzela sesinden çıldırtmıştı. 

 

Oldukça tartışılan Güney Afrika'ya özel yerel bir çalgı olan vuvuzela ile ilgili o yıl nihayet FİFA, vuvuzelaya onay vermişti. Bilhassa Avrupalıları sesiyle kudurtan Vuvuzela'nın insan psikolojisini bozacak düzeyde bir ses çıkarmadığı kanaatine varılmıştı..

DÜNYA KUPASI’NIN “RESMİ ENSTRÜMANI”

Vuvuzela tehlikesini atlatan milyonlarca seyirciyi artık yeni bir tehlike mi bekliyor? Adı: Caxirola. Caxirola, vuvuzela gibi üflemeli bir enstrüman değil.Tam aksine Brezilya sokaklarının ateşini yansıtacak şekilde bir ritim enstrümanı.  

Futbol dünyasını yakından takip edenler anımsar sanıyorum. Geçen yıl Mayıs ayının ilk haftası Salvador’da oynanan Bahia-Vitoria maçında tribünlere dağıtılan bu müzik aletinin, Bahia’nın maçı kaybetmesinden sonra seyircilerce protesto amacıyla sahaya atılması ve sonrasında polisin olaya biber gazıyla müdahale etmesini de hatırlamamız lazım.

FUTBOLDA DİABOLİCA PANİĞİ 


Diabolica nedir,nasıl ses çıkarır?

Brezilyada gerçekleştirilecek Dünya Kupası öncesi futbolseverlerin keyfini esas kaçıracak olan ise Diabolica…Diabolica, Belçikalı iki taraftarın bulduğu bir alet ve statlara alınması halinde Brezilya’daki tribünlerde epey bir cümbüş yaşacanacak. 98 desibel gücünde ses çıkaran bu alet Dünya Kupası için  Brezilya’ya gidecek Belçikalı taraftarların elinde olacak.

İlk başta 10 bin adet üretilen ve kapış kapış satılan diobolicaları üretici şirket daha makul bir fiyatla (12 dolar) piyasaya sürdü. Yaklaşık 450 bin adet ürünü Brezilya piyasasına  gönderdi. Brezilyanın geleneksel çalgısı olan caxirola ve Belçikalıların  diobolicasının kapışması sırasında  anlaşılan statlarda yine ilginç sesler yükselecek.

Diğer Yazıları

"El-Kaide 3.0": Hedef 2020

Üç yıl önce Suriye, Libya, Tunus ve Sina bölgelerinde "Arap Baharı" olarak nitelendirilen dönem başladığından beri "Küresel Cihad Hareketi" yuvalandığı Arap coğrafyasında sessiz sedasız yayılmaya başladı. Bugün yaşadığımız durum aslında 2005-2006 yılında kamuoyuna sızan 20 yıllık El-Kaide planında (2000-2020) çoktan öngörülmüştü. Bölgesel siyasi konjonktürün etkisiyle meydana gelen gelişmelerin çıtayı çok yüksek tutan örgüt için bile sürpriz olduğu aşikar. Bu taslak plan "mücahitlerin" kendi gayretlerinden çok siyasi ve ekonomik gelişmeler yüzünden planlandığı gibi yürüdü. Önce El-Quds El-Arabi Gazetesi'nde bir seri yazı dizisi halinde yayınlanan ve çevrilerek "Fuad Hüseyin- El Zerkavi: El Kaide'nin 2. Nesli" ismiyle yayınlanan kitapta El Kaide'nin 7 aşamadan oluşan 20 yıllık planı detaylı olarak açıklanmıştı.

Devamını Oku 17.06.2014

70 yıl önce o sahilde 2000 kişi öldürdü

Müttefik güçlerin Kuzey Fransa'nın Normandiya sahillerine çıkarma yaptıkları 6 Haziran 1944 günü tarihi bir gün. İkinci Dünya Savaşı'nın seyrinde o gün, Nasyonal Sosyalist Almanya'ya karşı ikinci bir cephe açılması başarıldı. Bunun ardından işgal altında bulunan Fransa kurtarıldı ve müttefikler Hitler'in birliklerine karşı Batıdan ilerlediler. Bu yüzden her yıl "D-Day" anısına büyük çaplı törenler yapılıyor.

Devamını Oku 06.06.2014

“Bizans imparatoru" YAŞIYOR!

O zaman 86 yaşında olan kuaför, o yıllardan itibaren "İstanbul tahtının varisi" olduğunu iddia edip asalet ünvanları dağıtıyordu. Bizans'ın "yaşayan imparatoru", giriş davetiyesinin oldukça pahalı olduğu Bizans kartalı motifli flama, bayraklarla donatılan salonlarda, balolar düzenleyip “Bizans’ı Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği”ne bağış toplamaya başlamıştı.

Devamını Oku 28.05.2014
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS