Doç. Dr. Mustafa Gündoğar Doç. Dr. Mustafa Gündoğar

22 Kasım Diş Hekimliği Günü kutlu olsun

22.11.2021 Pazartesi | 09:50

Bugün 22 Kasım. Bizler için özel bir gün olan Diş Hekimleri Günüdür. Türkiye'de, ilk diş hekimliği okulunun kurulduğu gün kutlanmaya başlanan Diş Hekimleri Günü, daha sonraları Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası kapsamında kutlanmaya başlanmıştır.

"Dişçi Mekteb-i Aliyesi" Tıp Fakültesi bünyesinde 22 Kasım 1908 tarihinde açıldıktan sonra ülkemizin ilk ‘’Dişçi Mektebi’’ olarak tarihte yerini almıştır. İşte bu tarih ülkemizde bilimsel diş hekimliğinin başlangıcı olarak kabu edilir. 1996 yılından itibaren de 22 Kasım “Türk Diş Hekimliği Günü”; ve 18-24 Kasımı içine alan hafta "Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası" olarak kutlanmaktadır.
Sağlıklı bir yaşamın anahtarı ağız ve diş sağlığıdır. Bu nedenle ağız ve diş sağlığını bozan faktörler vücut sağlığını da etkilemektedir. Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasında diş ve diş eti hastalıkları gelmektedir. Ancak hayatımızı doğrudan tehdit etmediği için gereken önem verilmemektedir. Bu yüzden daha çocukluk çağlarından itibaren ağız ve diş sağlığına önem verilmedir.

Çocukların gelişim dönemlerinde edindikleri tecrübe ve davranışlar, ileriki yaşlarda hem genel sağlıklarını hem de ağız ve diş sağlıklarını şekillendirmesi açısından çok önemlidir. Ayrıca, bu dönemde çocuk ve gençler üzerinde ailelerin, öğretmenlerin ve medyanın da etkili olduğu bilindiğinden ülkemiz genelinde bireylerin bu konuda bilinçlendirilmesine katkıda bulunmak, ağız diş sağlığının önemine dikkat çekmek ve doğru alışkanlık kazandırmak amacıyla Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası’nda etkinlikler düzenlenmektedir.

Ağız ve diş sağlığının önemine dikkat çekilen bu gün ve hafta boyunca sağlığımızın önemli bir parçası olan ağız diş sağlığı bakımının özellikle küçük yaşlardan itibaren verilecek eğitimlerle kazandırılmasında ebeveynlere ve biz diş hekimlerine büyük görevler düşmektedir. Kişilerin kendi ağız bakımlarını ihmal etmemeleri kadar, düzenli diş hekimi kontrolünü de ihmal etmemesi önemlidir. Diş hastalıkları ve diş sağlığının korunması açısından erken tanı çok önemlidir. Ağız bakımı ne kadar iyi yapılırsa yapılsın bazen çürükler oluşabilmektedir. Çürük yavaş ilerleyen bir süreçtir ve çürük farkedildiği zaman çoğu zaman geç kalınmış olur. Bu nedenle yılda en az iki kez diş hekimine muayene olunması önerilir.

Diş hekimleri ülkemizde sağlık alanında her konuda ön saflarda yer almış ve almaya da devam etmektedir. Özellikle pandeminin ilk günlerinden itibaren diş hekimleri kendi sağlıklarını hiçe sayarak büyük bir özveri ile çalışmaya devam etmektedirler. Buradan pandemi nedeniyle hayatını kaybeden diş hekimi meslektaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyorum. Halkımızın ağız ve diş sağlığının korunması ve iyileştirilmesi yönünde büyük bir özveri göstererek fedakârca çalışan tüm diş hekimlerimizin Ağız ve Diş Sağlığı Haftası ile Diş Hekimliği Günü kutlu olsun.

Diğer Yazıları

Diş dolgusu sonrası dikkat etmeniz gerekenler!

Diş dolgusu çürümüş, çatlamış ya da kırılmış olan ve estetik açıdan hoş görünmeyen dişlerin çeşitli materyallerle restore edilmesidir. Diş dolgusu ile madde kaybına uğramış dişlerin fonksiyonlarını yerine getirmesi amaçlanır. Çürük doku ilerlemeden uygulanan bu yöntem, dişi tamamen kaybetmenin önüne geçer. Bazı durumlarda dişlerimizde meydana gelen çürükleri göremeyiz. Özellikle dişlerin ara yüzlerinde meydana gelen çürüklerin teşhisi için mutlaka düzenli aralıklarla diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Devamını Oku 01.08.2022

Diş hekiminizi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Ağız sağlığının istenilen düzeyde olmaması ve diş bakımına gereken özenin gösterilmemesi sebebiyle her yaşta diş kaynaklı sorunlarla karşılaşılmaktadır. Çocukluktan başlayarak yaşlılık dönemine kadar farklı sebeplerle oluşan diş sorunları, mutlaka bilgili ve tecrübeli diş hekimleri tarafından tedavi edilmelidir.

Devamını Oku 28.06.2022

Ramazan’da ağız ve diş sağlığınızı koruyun!

Ağız ve diş sağlığı her zaman dikkat etmemiz gereken bir konudur. Özellikle Ramazan ayında oruç tutanların daha çok önem vermesi gereken bir durumdur. Sahur ve iftar sonrası ağız bakımı yapılmadığı zaman diş çürükleri ve diş eti hastalıkları riski artmaktadır. Oruçlu olduğumuz gün içinde yeme içme fonksiyonlarımız azaldığından, tükürük bezlerinin ürettiği salgı ve tükürüğün yıkama kapasitesi azalır.

Devamını Oku 05.04.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS