Nilgün Mıhçıoğlu Nilgün Mıhçıoğlu

Rengarenk bir masal diyarına yolculuk: ALSACE!

28.04.2021 Çarşamba | 16:55

Çocukken içimizi ısıtan, her şeyin canlı ve rengarenk olduğu masal diyarlarının gerçek olduğunu söylesem ne dersiniz?

Fransa’nın “Şarap Yolu” olarak da bilinen Alsace – Lorraine (Alsas Loren) Bölgesi, çok iyi korunmuş kasabaları, şatoları, üzüm bağlarıyla, tam da bu tanıma uyan bir seyahat rotası. Bölgede gezilecek pek çok yer var ama, masal tadında bir Alsace gezisi için mutlaka görün dediğim noktaları sizin için seçtim.
Colmar

Alsace bölgesinin gözbebeği Colmar Fransa sınırları içinde olmasına karşılık Alman etkisini taşıyan şahane bir kasaba. Yüzyıllar içinde defalarca Fransa/Alman hükümdarları arasında el değiştirmiş ama buna rağmen çok iyi korunmuş.

Panjurlu pencerelerinden çiçekler sarkan rengarenk evleri, Küçük Venedik ‘e benzetilen Lİttle Venice’i, nefis macaronlar satan pastaneleri, sokaklara taşan masalarıyla keyifli cafeleri insana unutulmaz bir deneyim yaşatıyor. Kalp oymalı panjurlarının minik bir hikayesi var. O evde, evlilik çağında bir genç kız olduğunu simgeliyor, kız evlendiğinde oymaların içi dolduruluyormuş.
En popüler yerlerinden biri Ren nehri kıyısındaki renkli evleriyle Venedik’i anımsatan bölge La Petite Venice (küçük Venedik). İster nehir kenarındaki cafelerde ister küçük motorlarla çıkabileceğiniz nehir gezisinde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Eguisheim

2013 yılında Fransa’nın en favori ve en masalsı köyü seçilen Eguisheim, Colmar’dan araçla 5 dakika uzaklıkta. Fotoğraf meraklılarını kendine aşık edecek kadar güzel bir köy. Daracık Arnavut kaldırımlı sokaklar, rengarenk ahşap evler, her mevsim çiçek açan pencereler insana kendini nostaljik bir kartpostalın içindeymiş gibi hissettiriyor.
“Le Pigeonnier” olarak bilinen minik evin önünde fotoğraf çektirmek bir gelenek. Köyün etrafını çepeçevre dolaşan yürüyüş yoluyla en fazla 2 saat içinde tüm köyü gezebilirsiniz. Kalan zamanınızda lezzetli şarapları deneyebilir, hediyelik eşya mağazalarında vakit geçirebilirsiniz.

Riquewihr

Alsace bölgesinin, kültürel mirasına ve nostaljik yaşantısına sahip çıkan en güzel yerlerinden biri olan Riquewihr, Colmar’a 20 dk. uzaklıkta.

Havası ve konumu uygun olduğundan geniş üzüm bağlarıyla şarapçılık konusunda iddialı. Arnavut kaldırımlı daracık sokakların iki yanına dizilmiş rengarenk evler, cafeler, hediyelik eşya mağazaları, şarap/peynir tadımı yapabileceğiniz şarküteri mağazalarıyla kendinizi bir rüyada hissedeceğiniz olağanüstü bir yer.

Benim tavsiyem doyasıya gezip, bol bol fotoğraf çektikten sonra güzel bir cafeye oturun. Meşhur tarte flambée yanında lezzetli bir şarap söyleyip bulunduğunuz ortamın tadını çıkarın. İddia ediyorum o masadan kalkmak istemeyeceksiniz.

Kayserberg

2017 yılında “Favori Fransız Kasabası” ödülü alan Kayserberg, Colmar’a yaklaşık 1 saat uzaklıkta. Yılda 700 bine yakın turist ağırlamasına rağmen gözden kaçabilen bu kasaba, zincir köprüsü ve yarı ahşap renkli evleriyle tam bir Şirinler Köyü ! Küçük Weiss nehri köyü eski ve yeni olarak birbirinden ayırıyor.

Köyün ortasında 18. Yy a ait Alman Kutsal Roma İmparatorluğunun çok renkli bir heykeli var. Köyde küçük suç işleyenler bir süre buraya kilitlenerek köy meydanında teşhir edilirmiş.

Pino cinsi asmaların 16.yy da getirilmesiyle, Kayserberg’de üzüm üretimi ve şarap yapımı hızla ilerlemiş ve şarap ekonomisinde önemli bir yere sahip olmuş.

Son olarak, yılın her mevsiminde ayrı bir güzelliğe bürünen Alsace Bölgesine özellikle Noel zamanı gitmenizi ve muhteşem Noel pazarlarını, ışıl ışıl süslemelerini görmenizi tavsiye ederim.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS