İtalya'da “Amatriciana” kampanyası

İtalya'da “Amatriciana” kampanyası

24 Ağustos'da Türkiye saati ile 04.36'da Orta İtalya'da meydana gelen 6.2 lik depremde 268 kişi yaşamını yitirirken en büyük hasarı Amatrice kasabası gördü.

Roma'ya 100 kilometre uzaklıktaki Amatrice kasabasının merkezi yerle bir olurken enkaz altında pek çok insanın hala yaşadığı saptandı. Makarna ülkesi İtalya'da Amatrice'de belki en ünlü spaghettisiyle bilinir. “Amatriciana” (Amatrice usulü) spaghettiyi yemek için bütün İtalya kadar yabancıların da Amatrice kasabasına akın ettiği bilinir.

 

Spaghetti, domates sosu, domuz salamı ve koyun peynirinden oluşan “Amatriciana”nın beldesindeki deprem için ilginç bir yardım kampanyası başlatıldı. Ülkenin ünlü yemek gurmesi Paolo Campana İtalya'da tüm restoranlara çağrıda bulunarak “Amatriciana” ısmarlayıp yiyenlerden tabak başına 1 euro fazla ücret alınmasını, ayrıca yine restoran sahiplerinin de artı 1 euro bağışlamasıyla toplam 2 euro Amatrice depremzedeleri için kampanyaya katılım yapılmasını önerdi ve hemen benimsendi. Girişime destek veren La Repubblica gazetesi “Amatriciana” ruhunun  yaraları daha çabuk sarılmasını sağlayacağını yansıttı.    

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS