Reha Erus Reha Erus

İtalya'da pandeminin gölgesinde seçim

22.09.2020 Salı | 10:24

Pandemi sırasında ilk önemli siyasi seçim İtalya'da yapıldı. Bu salgın döneminde büyük bir sınav verildi. Toplam 51 milyon 559 bin 898 seçmenin sandıklara gidip oy kullanma hakkı vardı.

 

1948'den beri süregelen çift kanatlı parlementer sistemiyle yönetilen ülkede gerek temsilciler meclisi ve gerekse senatör sayısında ciddi bir azalma için referandum yapıldı. Bugüne kadar Parlamento seçimlerinde 630 Temsilciler Meclisi ve 315 Senatör sayısınında anayasal değişiklik seçmene soruldu. Amaç tasarruf gereği Temsilciler Meclisi üye sayısının 400'e, senatör sayısının da 200'e indirilmesini öngörüyordu. Sandıktan çıkacak oyda yüzdeye bakılmadan 'Evet' daha fazlaysa referandum sonucu yasallaşacaktı.

Bu arada 18 milyon seçmende biri özerk olmak üzere 7 bölgede yerel yönetimi belirlemek üzere oy kullanacaktı.

Seçimler pandemi nedeniyle ve sokağa çıkma koşulları göz önünde tutularak bir değil iki günde tamamlandı.

Fotoğraf: Reuters 

İtalya bu konuda büyük bir sınav verdi. Öncelikle sandık başındaki yetkililer ayrıntılı testten geçirildi. Daha sonra sandığın bulunduğu mekanlardaki çoğu okul dezenfekte edildi. Mesafe kurallarına dikkatle uyuldu. Her bir seçmene odaya girmeden ateş ölçümü yapılırken tek tek oy kullanmaları sağlandı. Her oy kullananın ardından görevliler kabinleri tekrar dezenfektan ile temizlediler. Birikime asla izin verilmedi. Bazı kentlerde oy verme randevu ile gerçekleşti.

5 Yıldız Hareketi'nin önerisiyle yapılan anayasal değişiklik kabul edildi. Böylece Parlamento'da toplam parlamenter sayısı 600'e inecek. Seçmenlerin yarısından az çoğu sandık başına gitti. Yüzde 53 sonuç rakamı oldu.

Yerel yönetim seçimlerinde 3 bölgede Merkez Sol diğer 3'ünde ise Merkez Sağ kazandı. Özerk bölgede Merkez Sağ yeterli oyu aldı.

Kasım ayında koronavirüsün en fazla can aldığı ABD'de de başkanlık seçimi yapılacak. Ülke çok gergin. Her gün ortalama 800 hastanın COVID-19'dan hayatını kaybetmesi moralleri bozuyor, stres yaratıyor. Ölü sayısı ise 200 bini geçti. Seçmen sandık başına gitmeyi riskli buluyor. Yapılan son ankete göre yüzde 64 seçmen posta ile oy vermeyi benimsiyor. Yani evlere postalanan boş seçim pusulası doldurulduktan sonra tekrar posta ile eyaletlerdeki Yüksek Seçim Kurulu'na iade edilecek.

Sanırım İtalya'daki siyasi seçimler ABD başkanlık seçimine ışık tutacak. İtalya bu salgın sırasında oylamayı iyi yönetti.

Fotoğraf: AP

Diğer Yazıları

Ayın Dizisi: Allen, Farrow’a Karşı

Bugünlerde ABD'de ilginç bir belgesel - dizi HBO kanalında yayınlanmaya başladı. Her biri bir saatlik dört bölümden olaşın dizinin adı ‘Allen vs Farrow’ (Allen Farrow’a Karşı)

Devamını Oku 24.02.2021

Serena Williams için veda zamanı geldi mi?

Tenis kortlarına gelmiş geçmiş en iyi kadın raket olarak bilinen Serena Williams için artık veda zamanı geldi mi?

Devamını Oku 22.02.2021

COVID-19 aşısı olmak ve izlenimler

Yaklaşık bir yıldır bu köşeden koronavirüs illetinin belalısı COVID-19 hakkında zaman zaman bilgi içeren yazılar yazdım. Ülkelerdeki istatistikler, gelişmeler, salgına karşı yapılan radikal mücadeleler ve aşı geliştirme konusunda merak edilenleri paylaştım. Nihayet ülkemize Çin aşısı CoronaVac geldi.

Devamını Oku 19.02.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS