hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  Taha Ahmet Özel Taha Ahmet Özel

  Sevindikli Göleti’nde Karavan Kampı

  29.05.2024 Çarşamba | 10:11Son Güncelleme:

  İstanbul’a sadece 1 saat uzaklıkta kendinizi doğanın içinde stresten uzaklaşacağınız muhteşem bir yeri sizlere tanıtacağım.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Geçtiğimiz pazar günü Kocaeli’nin Körfez ilçesindeki Sevindikli Göleti’ne kampa gittim. Buraya ulaşım oldukça rahat. Kuzey Marmara Otoyolu’nu kullanarak Sevindikli Gişeleri’nden çıktıktan sonra birkaç kilometre ileride Sevindikli Göleti sizi karşılıyor. Yolun sadece son 300 metresi asfalt değil. Yolun geri kalanı tamamı asfalt. Bu nedenle araçla ulaşım oldukça rahat. Ancak göletin etrafındaki yolun toprak yol olduğunu da belirtmek isterim.

  Göletin her noktasında çadırla ya da karavanla kamp yapmak mümkün değil. Bazı noktalar yola çok yakın bazı noktalar ise çok içeride kaldığı için kampa elverişli değil. Ancak geniş yerlerde gönül rahatlığıyla kamp yapılabilir.

  Buradaki imkanlardan bahsedecek olursak öncelikle belli aralıklarla kullanabileceğiniz çeşmeler bulunmakta. Bu çeşmelerin tamamı çalışıyor. Göletin etrafında belediyenin koymuş olduğu masalar da yer almakta ve bu masalar yemek yerken büyük bir kolaylık sağlıyor. Her noktada olmasa da bazı yerlerde sabit mangallar da mevcut ve ızgaranızı bu alanlarda yapabilirsiniz.

  Sevindikli Göleti’nde kamp yaparken bir diğer önemli ihtiyaç tuvalet. Aslında belediye göletin bir noktasında hem tuvalet hem de mescit yapmış. Biz pazar günü gittiğimizde açıktı ve kullandık. Fakat pazar akşamı kilitlendiğini fark ettik ve pazartesi günü de kapalıydı. Sanırım sadece hafta sonu açık oluyor. Bunu da aktarmış olalım.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hava karardığında bazı noktalara yapılan güneş enerjili ışıklar yanmakta. Bu sebeple alanda zifiri bir karanlık olmuyor. Sessizlik pek olmuyor desem yeridir. Ama bu yanlış anlaşılmasın. Gece boyunca kurbağaların sesini dinliyorsunuz. Birkaç köpeğin havlamalarını da duyabilirsiniz.

  Sevindikli Köyü’nde iki bakkal da bulunuyor. Unuttuğunuz bir şey varsa buralardan da temin edebilirsiniz. Göletin çevresinde pikniğe kampa gelenler için çöp konteynerleri var. Lütfen ama lütfen çöplerimizi bu noktalara atalım.

  Ulaşım kolaylığından dolayı hafta sonu kalabalıklaşan Sevindikli Göleti pazartesi günü oldukça sakin bir hal aldı. Biz de doğanın tadını çıkardık. Gölet çok büyük olmadığı için etrafında tur atmak mümkün. Ben hafif tempo bir yürüyüşle gölün çevresini 26 dakikada yürüdüm. Ayrıca 2.2 kilometre uzunluğa sahip. Bunu da belirtelim.

  Umarım bu yazım Sevindikli Göleti’nde gitmek isteyenler için faydalı olur.

  Herkese neşeli, keyifli kamplar!