Evde Limonata Yapımı: Evde Limonata Nasıl Yapılır? Yapımı Kolay En Güzel Evde Limonata Tarifi

Evde Limonata Yapımı: Evde Limonata Nasıl Yapılır? Yapımı Kolay En Güzel Evde Limonata Tarifi

Yaz aylarının ferahlatıcı içeceği limonata çokça tüketilmektedir. Tabi ki de her şeyin olduğu gibi içeceklerin de doğalı daha sağlıklıdır. Artık günümüzde doğal ürünlerden evde ev yapımı pek çok lezzeti yapmak mümkündür. Limonata yapımı olarak çok basittir. Tek yapılması gereken doğal ürünleri seçip doğru miktarlarda eklemektir.

Doğal Limonatanın Farkı Nedir?

Doğal olmayan limonatalar yapay gıdalar içerir. Bu yapay gıdaların en başında tatlandırıcılar gelmektedir. Bu yapaylıktan kaçınmak isteyenler evde kendisi doğal bir limonata hazırlayabilir. Doğal limonata yapay bileşen de içermediğinden dolayı daha lezzetli olacaktır. Lezzetinin yanı sıra kokusu da gerçek olacak ve limon kokacaktır. Doğal olmasından dolayı pek tercih etmeyenler de olabilir. Fakat tadı yapay bileşen içereni aratmaz. Buna rağmen oldukça sağlıklı ve pratiktir. 

Ev Yapımı Limonata İçin Gereken Malzemeler

Evde kolay limonata hazırlamak için gereken malzemeler oldukça az sayıdadır. Malzemelerin az olmasına ek olarak hazırlanışı da oldukça kolaydır. Gerekli malzemeler doğal olmalıdır. Yani dalından koparılmış meyveler ile karışım hazırlanmalıdır. İşte evde doğal limonata yapımı için gereken doğal malzemelerin listesi:

İhtiyaca göre dalından yeni koparılmış limon

İhtiyaca göre doğal ve taze portakal

1 su bardağını geçmeyecek şekilde toz şeker

1,5 ila 2 tatlı kaşığı arası limon tuzu

İhtiyaca göre içme suyu

Evde Pratik Limonata Yapımı Tarifi

Ferahlatıcı bir limonata yapımı için ilk adım gerekli malzemeleri temin etmek. Bunun ardından yapılacak pek de bir şey kalmıyor. Gerekli olan malzemeler istenilen ölçülere göre bir kapta karıştırılıyor. Tabi ki de bu ölçüler birkaç kişilik limonata çıkarmak için yeterli olacaktır. Daha fazla kişi için bu malzemeler aynı oranda artırılmalıdır. Bu sayede aynı emek harcanarak çok daha fazla kişiye yetecek kadar limonata çıkarmak mümkündür. Adım adım ev yapımı doğal limonata için yapılması gerekenler şu şekildedir:

Portakallar ve tüm limonlar iyice yıkandıktan sonra bir gece buzlukta bekletilir. Bu limonların ve portakalların sularını daha çok vermesine yardımcı olacaktır. 

Buzluktan çıkarılan limonlar ve portakallar yaklaşık olarak on dakika boyunca buzlarının çözülmesi için bekletilir. Ek bir sıcaklığa gerek yoktur. Oda sıcaklığında bekletilmeleri yeterli olacaktır.

Limonlar ve portakalların suyunun çıkarılması işlemi için mutfak robotuna ihtiyaç vardır. Dörtte bölünen limon ve portakallar mutfak robotundan bir güzel geçirilir.

İyice ezilen ve kıvama gelen bu malzemeler şeker ile ovulur. Bu şekerin daha çok kendini vermesini sağlar. Bu sayede daha az şeker kullanarak daha yüksek tat elde edilir. 

Bu karışım da içme suyuna eklenir. İçme suyunun içinde bir süre karıştırıldıktan sonra limon tuzu bu aşamada karışıma eklenir. 

Güzelce karıştırıldıktan sonra bir tülbent yardımı ile tülbentten geçirilir. Bu aşama içerisinde parçacıklar tamamen karışımda ayrılır ve sadece sıvı kalır.

Kalan posa sıkılarak içerisinde kalan limonata iyice çıkarılır

Bir süre dolapta bekletildikten sonra da içmeye hazır hale gelir.

Yapımı Kolay Ve Evde Hazırlanabilen İçecek

Limonata gerek kolay yapımı gerekse ucuza mal olması bakımından çok seviliyor. Tabi ki de uygun fiyatlı olmasına rağmen her daim serinleten ve herkesin severek tükettiği bir içecektir. Fakat önemli olan limonatanın lezzetini sağlamaktır. Limonatanın püf noktası doğru malzemeleri seçmektir. 

Doğru malzemeler de doğal limonlardan ve portakallardan gelmektedir. Doğal olan malzemeler ile üretilen limonata ile yapay limonatanın pek çok farkı vardır. Gerek sağlıklı olması gerekse doğal tadı ve kokusu olması doğal limonatayı bir adım öne atıyor. Bu yüzden de evlerden hiç eksik olmuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS