Adana'da 'naklen yayın' ile cerrahi ameliyat kursu

Adana'da 'naklen yayın' ile cerrahi ameliyat kursu
Adana'da 'naklen yayın' ile cerrahi ameliyat kursu

ADANA,(DHA)- ADANA Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, Jinekolojik Endoskopi Derneği işbirliğinde naklen yayınla iki ameliyatın da izlenebildiği 'laparoskopik ve histeroskopik cerrahi kursu' düzenlendi. 
Hastanenin konferans salonunda düzenlenen 2 gün sureli kursa, Türkiye’de alanında oterite kabul edilen eğitmenler ile Adıyaman, Nevşehir, Çorum, Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay, Gaziantep ve çevre kentlerden gelen kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ve asistan doktorlar katıldı. Teorik ve uygulamalı eğitimin verildiği kursta, laparoskopik yöntemle yapılan iki farklı jenekolojik operasyon kursiyer doktorlar tarafından naklen izlendi. Önce rahim alma operasyonu, ardından rahim sarkması olan bir hastaya rahim asma operasyonu gerçekleştirildi. Prof. Dr. Fatih Şendağ, Doç. Dr. Hakan Nazik ve Prof. Dr. Bülent Haydardedeoğlu, Doç. Dr. Mehmet Ali Narin operasyonları gerçekleştirirken, konferans salonundan sesli bağlantı ile gelen soruları da cevaplandırdılar.  Ayrıca, operasyonda kullanılan ve bir video monitörüne bağlı olarak çalışan bir kamera yardımıyla canlı görseller ile uygulamalı eğitim verildi. Laparoskopik cerrahide en zor işlem olan dikiş atma, maket üzerinde uygulamalı olarak gösterildi.
'HASTANE GİDERLERİNİ AZALTIYOR'
Kurs Koordinatörü Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Hakan Nazik, kursun amacı ve önemi ile ilgili yaptığı değerlendirmede, temel teşhis ve tedavide kullanılan bir ameliyat aracı olan laparoskopinin, jinekolojik cerrahide kullanımının hızla arttığını söyledi. 
Halk arasında 'kapalı cerrahi' olarak bilinen  laparoskopik cerrahinin Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sıkça kullanıldığını vurgulayan Doç. Dr. Hakan Nazik, şunları kaydetti: 
"Jinekolojik laparoskopik cerrahi prosedürü bir video monitörüne bağlı bir laparoskop kullanılarak gerçekleştirilir. Karın kesilerek açılmaz, 5 milimlik kanallardan karın içine titanyum çubuklar gönderilerek işlem gerçekleştirilir. Bu çubuklar yerine göre makas, iğne tutucu ya da diğer farklı uçları taşıyabilir. Jinekolojide laparoskopik cerrahinin en önemli avantajı iyileşme süresini kısaltmasıdır. Bu sayede hastalarımız kısa sürede taburcu olabiliyor. Oysa açık yöntemde hastanın günlük ihtiyaçlarını gidermesi, ayağa kalkması bazen ayları alabiliyor.  Bu yöntemde hasta aynı günün akşamı veya ertesi gün taburcu edilebiliyor. Bu durum hasta konforunu arttırdığı gibi hastane giderlerinin azalmasını da sağlıyor.  Çünkü, hastanın hastanede kalış süresi azalıyor. Önümüzdeki yıllarda belki sezaryen dışında kadın doğum alanındaki bütün ameliyatlar bu teknikle yapılacak." 

SAYILI HASTANELERDE YAPILIYOR
Türkiye genelinde öncü kliniklerden birisi olduklarını belirten Doç. Dr. Hakan Nazik, bu tür kursların Türkiye’de sayılı hastanelerde yapılabildiğini belirterek, "Bu tür operasyonlar bir ekip işidir ve bizim son derece deneyimli bir ekibimiz var. Kliniklerimizdeki komplikasyonlar binde birlere yakındır yani çok düşüktür" diye konuştu.
Kurs, katılımcılara sertifikalarının verilmesiyle sona erdi.


 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS