Balcalı'ya yeni doğan bebekler için soğutma cihazı bağışı

Balcalı'ya yeni doğan bebekler için soğutma cihazı bağışı
Balcalı'ya yeni doğan bebekler için soğutma cihazı bağışı

ADANA,(DHA)- ÇUKUROVA Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nin yeni doğan kliniğine doğum sırasında oksijensiz kalan bebeklerin beyin hasarını önlemek amacıyla soğutma cihazı bağışı yapıldı.

Temel amacı ülkedeki bebek ölümlerini azaltmak ve yaşatılanların da beyin hasarının kurtarılmasını sağlamak olan Anne Bebek Sağlığı Vakfı, bu çerçevede Türkiye’nin çeşitli sağlık merkezlerine ihtiyaç dahilinde bağış yapıyor. Vakfın, bu çerçevede Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne yaptığı soğutma cihazı bağışı için, tören düzenlendi. Törene ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Balcalı Hastanesi Neonatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Satar, öğretim üyeleri, Anne Bebek Sağlığı Vakfı Başkanı Mustafa Kemal Özkozacı ile yönetim kurulu üyeleri katıldı. Rektör Prof. Dr. Kibar, bağışı yapılan bu cihazla oksijensiz doğan bebeklerin beyin hasarlarının önlenmesine yönelik önemli bir tedavi gerçekleştirileceğini belirtti. Yapılan bağış nedeniyle Vakıf Başkanı Mustafa Kemal Özkozacı'ya teşekkür eden Kibar, çalışmalarında başarılar diledi.

BAŞARILI ÖĞRENCİLERE BURS

Anne Bebek Sağlığı Vakfı Başkanı Mustafa Kemal Özkozacı ise bebeklerin yaşam haklarını korumak amacıyla 1993 yılında kurulan vakfın, bebek ölümlerinin azaltılmasında eğitimin çok önemli olduğuna inandığını, bu amaçla çeşitli üniversitelerde görevli ve vakfın bünyesinde çalışan neonatoloji uzmanı 45 öğretim üyesiyle genç doktorlara ve hemşirelere bu dalla ilgili eğitimler düzenleyerek, sağlık hizmetlerinin çağdaş düzeye çıkarılmasına çalıştığına işaret etti. Vakfın, Türkiye genelinde başarılı ve ihtiyaç sahibi Tıp Fakültesi öğrencilerine burs verdiğini de belirten Özkozacı, ayrıca hastanelerin yeni doğan yoğun bakım ünitelerindeki eksiklikleri tamamlamaya çalıştıklarını da söyledi.

'SAĞLIK HİZMETİNİ ÇAĞDAŞ DÜZEYE ÇIKARACAK'

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Neonatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Satar da Türkiye'de bir yaşına varmadan ölen bebeklerin yarısından fazlasının yaşamının ilk ayında hayatını kaybettiğini dile getirerek, yaşamın ilk ayının uzmanlığı olan neonatoloji bilim dalının amacının bu ölümleri en aza indirmek ve doğum öncesi, doğum ve doğum sonrasındaki sağlık hizmetlerini çağdaş düzeye çıkararak bebekleri spastik, sara gibi beyin rahatsızlıklarından korumak olduğunu vurguladı. Satar, bağış yapılan cihazın bebeğin anne karnında doğarken oksijensiz kalması sonucu oluşabilecek beyin hasarlarını önlemeye yönelik bir soğutma işlemi yaptığını sözlerine ekledi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS