Doç. Dr. Kuşcu: Aşı, salgınla mücadelemizde en büyük silah

Doç. Dr. Kuşcu: Aşı, salgınla mücadelemizde en büyük silah
Doç. Dr. Kuşcu: Aşı, salgınla mücadelemizde en büyük silah

ADANA,(DHA)- ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferit Kuşcu, aşının salgınla mücadelede en büyük silah olduğunu söyledi.
Tüm dünyada aşı ile önlenebilir hastalıklar rutin aşı programları ile büyük ölçüde azaltırken Covid-19 salgınıyla mücadelede aşılanma en büyük silah haline geldi. İnsanlık tarihinde insan ömrünü uzatan temelde iki önemli girişim olduğuna dikkat çeken ÇÜ Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferit Kuşcu, bunların birincisinin insanların temiz suya erişiminin olması diğerinin ise aşılar olduğunu söyleyerek, enfeksiyon hastalıklarından korunmakta en önemli silahın aşılar olduğunu bildirdi.
'ÜLKEMİZDE 10’A YAKIN AŞI ÇALIŞMASI VAR'
Ocak ayından itibaren Türkiye'de aşılama çalışmasının başladığını belirten Doç. Dr. Kuşçu ülkemizde yaklaşık 10 civarında aşı çalışmasının devam ettiğini söyledi. Covid-19 salgınındaki aşı süreci ile ilgili bilgiler aktaran Doç. Dr. Kuşçu, açıklamasına şöyle devam etti;
“Covid-19 aşıları farklı platformlar üzerinde üretilebilen aşılar. İnaktif aşılar olabileceği gibi MRNA aşıları ya da viral vektör aşıları gibi farklı üretim teknolojileriyle üretilen aşılar mevcut.  Ülkemizde öncelikle inaktif aşı dediğimiz virüsün çeşitli yöntemlerle hücre kültürlerinde çoğaltılıp daha sonra bazı kimyasal maddelerle inaktif hale getirilmesiyle oluşan aşılardır. Ülkemizde uyguladığımız Çin menşeli koronavirüs aşısı da bu üretim teknolojisine sahip aşılardır inaktif aşılar olarak nitelendiriliyor. Bir diğer üretim teknolojisine sahip MRNA aşılarından biri olan Biontech Pfizer aşısı da ülkemizde yapılmaya başlandı.”

'BU AŞILARIN BİRBİRLERİNE ÜSTÜNLÜKLERİ VE DEZAVANTAJLARI VAR'
Bu aşıların birbirlerine üstünlükleri ve dezavantajları olduğunu anlatan Doç. Dr. Kuşçu, "Çin menşeli Coronavak inaktif aşı olarak bizim aşı teknolojisi olarak çok uzun yıllardır kullandığımız teknolojik platformlar üzerinde üretilmesi nedeniyle görece daha güvenli. Sonuçlarının ortaya çıkabilecek yan etkilerinin kestirilebileceği aşılar olarak biliyoruz. Bunun dışında MRNA aşılarla ilk defa aslında biz bu salgınla yüz yüze geldik.  MRNA aşıları genetik uygulamalar, kanser araştırmaları için uzunca yıllardır araştırılan aşılardı. Salgın olmasıyla birlikte bu salgınla mücadele edebilmek için bu MRNA aşılarının kullanımı gündeme geldi ve çok hızlıca dünya çapında temelde iki tane aşı kullanıma girdi. Biri Amerikan firması Moderna’nın MRNA aşısı, bir diğer ise alman menşeli Biontech Pfizer işbirliğiyle üretilen aşı. Bu aşıların etkinlikleri oldukça yüksek olarak gösterilmiş. Yaklaşık yüzde 90 üzerinde MRNA aşılarıyla etkinlik varken inaktif aşılarla bunun biraz daha düşük olduğu farklı çalışmalarla yüzde 80’ler civarında hatta biraz daha düşük oranlara ulaşabileceği gösteriliyor. Her ne kadar Corona Vac aşısı etkinliği biraz daha az olsa da bu hastalığa yakalanıldığında hastaneye yatışı ya da yoğun bakıma yatışı, kötü bir seyri önlemesi açısından oldukça önemli kazanımlar elde etmemize yardımcı oluyor.” 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS