Karalar: Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmalıyız

Karalar: Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmalıyız
Karalar: Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmalıyız

ADANA,(DHA)- ADANA Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, belediye olarak iklim değişikliğiyle mücadele birim müdürlükleri kuracaklarını açıkladı.


Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen 2020 Sağlık Günleri kapsamında "Havanın Kirletilmesi ve İklim Krizi" başlıklı bilgilendirme toplantısı Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirildi. Başkan Zeydan Karalar’ın da baştan sona takip ettiği etkinlikte Prof. Dr. Ali Kocabaş iklim değişikliğini ve olumsuz sonuçlarını anlattı.


Toplantıda açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkan Zeydan Karalar, iklim değişikliğinin dünyanın karşı karşıya kaldığı en ciddi krizlerden biri olduğunu ve giderek daha tehlikeli hale geldiğini söyledi. Adana Büyükşehir Belediyesi olarak konuyla ilgili Boğaziçi Üniversitesi ile protokol imzalayan ilk belediye olduklarını kaydeden Karalar, "İklim değişikliğinin nereye gittiğini, insanları nasıl tehdit ettiğini ve tehlikenin arttığını görüyoruz. Kaldı ki 30-40 yıl sonraki en büyük değer su ve toprak olacak. İnsanlığın geleceği tehlikeye giriyor ve hepimizin bunu önlemek adına yapacağı bir şeyler var. Belediye olarak iklim değişikliğiyle mücadele birimleri müdürlükleri kuruyoruz. Halk sağlığıyla, çevreyle ve ekolojik dengenin korunmasıyla ilgili toplantılar, paneller düzenleyeceğiz. Böylece halkımızın bilinçlenmesini amaçlıyoruz” dedi.


Toplantı sonunda yeniden söz alan Başkan Zeydan Karalar, rant uğruna dünyanın tahrip edildiğini, kirletildiğini kaydetti. Karalar, para kazanma hırsızyla iklim değişikliğine yol açanlarla mücadelenin kolay olmadığını ama mücadele edeceklerini anlattı. Gelecek nesle daha güzel bir dünya bırakmak zorunda olduklarını dile getiren Karalar iklimin daha az ısınması için üzerine düşen görevleri yerine getireceği sözünü verdi.


Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Uzm. Dr. Rıza Mete de kaliteli bir yaşam konusunda halkı bilgilendirmeye devam edeceklerini söyledi. Mete, Adana Büyükşehir Belediyesi olarak 2020 Sağlık Günleri kapsamında merak edilen konularda halka bilgi aktaracaklarını ve her zaman halkın yanında olacaklarını vurguladı.


KÜRESEL İKLİM KRİZİ


“Havanın Kirletilmesi ve İklim Krizi” konulu sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Ali Kocabaş ise dünyanın hızla kirlenmeye devam ettiğini kaydetti. Fosil yakıtların kirliliğin başlıca etkeni olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kocabaş, yenilenebilir enerji, şehir planlaması ve yeşili korumaya yönelik öneriler konusunda görüşlerini aktardı. Prof. Dr. Ali Kocabaş, “50 yılı aşan bir süreden beri insan aktiviteleri, özellikle de fosil yakıtların yakılması, yoğun miktarda karbondioksit ve diğer sera gazlarının salınmasına neden olarak, atmosferin daha alt kısımlarında ek ısının tutulmasına yol açmış ve küresel iklimi etkilemiştir. Sonuçta, insan sağlığı ve sağlık sitemlerini önemli derecede etkileyen küresel iklim krizi ortaya çıkmıştır” diye konuştu. 


Konuşmaların ardından Prof. Dr. Ali Kocabaş, konukların sorularını yanıtladı. Etkinlikte Sağlık Daire Başkanı Uzm. Dr. Rıza Mete, katkılarından dolayı Prof. Dr. Ali Kocabaş’a çiçek taktim etti.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS