Misis kazılarında çıkan tarihi eserler Adana Müzesi'nde sergileniyor

Misis kazılarında çıkan tarihi eserler Adana Müzesi'nde sergileniyor
Misis kazılarında çıkan tarihi eserler Adana Müzesi'nde sergileniyor

ADANA,(DHA)- MİSİS'te 2012 yılından bu yana  Yüreğir Belediyesi koordinatörlüğünde devam eden  arkeolojik kazılarda çıkan tarihi eserlerin bir kısmı Adana Müze Müdürlüğünde sergilenmeye başlandı.

 Yüreğir Belediyesi koordinatörlüğünde Adana Arkeoloji Müzesi başkanlığında, Roma İtalyan Uluslararası Araştırma Merkezi ve Pisa Üniversitesi işbirliğinde devam eden kazılar  güz ve bahar dönemi olmak üzere yılda 2 kez toplam 5 ay  devam ediyor. Roma, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu'ndan günümüze kadar yaşamın kesintisiz sürdüğü Misis'te devam eden arkeolojik kazıların çok önemli olduğunu belirten Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocispir, ''Kazılarda elde edilen bulgulara göre Misis 7 bin yıllık geçmişi olan bir yer. Arkeolojik kazılar devam ettikçe tarihe ışık tutacak çok önemli eserlerin ortaya çıkacağı tahmin ediliyor. Buradan çıkan eserlerin küçük bir kısmı Adana Müzesi'nde sergileniyor. Bir taraftan da kazı çalışmaları devam ediyor. Tarihi ve doğal güzellikleriyle Antik Kent Misis'i sadece Türkiye'ye değil dünya tanıyacak" dedi.

Misis'te yapılan çalışmaların tamamlanmasıyla bölgenin turizm açısından da önemli bir merkez olacağını belirten  Kocaispir, ''Devam eden kazıların yanı sıra kervansaray ve 2 adet su değirmeni restorasyonu tamamlandı. İşlevsel değerini geçen zaman içerisinde yitiren ve bu nedenle yok olmaya yüz tutan su değirmenlerini, otantik yapısıyla toplum hayatına tekrar kazandırılarak özgün yapısı korunarak restore edildi" diye konuştu.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS