'Sektör Temsilcileri ve Mesleki Eğitim Kurumları Değerlendirme Toplantısı' Vali Demirtaş başkanlığında gerçekleştirildi

'Sektör Temsilcileri ve Mesleki Eğitim Kurumları Değerlendirme Toplantısı' Vali Demirtaş başkanlığında gerçekleştirildi
'Sektör Temsilcileri ve Mesleki Eğitim Kurumları Değerlendirme Toplantısı' Vali Demirtaş başkanlığında gerçekleştirildi

ADANA, (DHA)- ADANA'da mesleki ve teknik eğitim veren kurumların yol haritasının değerlendirildiği, 'Sektör Temsilcileri ve Mesleki Eğitim Kurumları Değerlendirme Toplantısı' Vali Mahmut Demirtaş başkanlığında gerçekleştirildi.

Çukurova Kalkınma Ajansı Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya Vali Demirtaş’ın yanı sıra Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz, İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun, Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun tarafından bir sunumun gerçekleştirildiği toplantıda konuşma yapan Vali Demirtaş, günümüzde eğitim alanında dünyanın yükselen değerinin uygulamaya dayalı eğitim olduğunu belirtip teorik ve pratik eğitimin verildiği mesleki ve teknik eğitim kurumlarının; yenilikçi, girişimci, üretken ve ekonomiye değer katan ehil iş gücünün yetiştirildiği kurumlar olduğunu ifade etti.İSTİHDAM OLANAKLARI ANLATILMALI

Toplantının Adana’nın mesleki ve teknik eğitim karnesinin çıkarılması ve yol haritasının çizilmesi bakımından değerli olduğuna dikkat çeken Vali Demirtaş, "Adana’da 42 farklı dalda, 78 mesleki ve teknik eğitim kurumunda, 32 bin 12 öğrencinin eğitim görüyor. 2018-2019 eğitim-öğretim yılında tüm kademelerde 13 bin 925 boş kontenjan kaldı. Öğrencilerin ve veliler bu kurumları tercih etmedi. Mesleki becerisi olan çocukların doğru bir yol izleyerek velileri ile birlikte meslek liselerine yönlendirilmeleri gerekiyor. En başta okul, öğrenci, veli ve sektör temsilcileri el ele vererek mesleki ve teknik eğitimin tanınırlığını ve bilinirliğini sağlamalıdır. Geçtiğimiz yıl ‘Mesleki ve Teknik Eğitimi Tanıtım Fuarı’nı gerçekleştirdik. Bu etkinliklerin etkisi yadsınamaz. Dolayısıyla bunları daha da çoğaltmalıyız. Kurumlarımız kendi tanıtımlarını da yapmalıdır. Rehber öğretmen ve meslek dersleri öğretmenleri eliyle ortaokullarımızı ziyaret etmeli, bilgilendirme toplantıları yapmalı, kendi kurumlarını tercih etmelerinin avantajlarını anlatmalıdır.  Benzer tanıtım faaliyetlerini sektör temsilcilerimiz de gerçekleştirmeli, mesleki eğitim sonunda sağladıkları istihdam olanaklarını anlatmalıdır" diye konuştu.

Vali Demirtaş, mesleki ve teknik eğitime atfedilen değeri artıracaklarını, eğitim ortamları ve insan kaynaklarını geliştereceklerini sözlerine ekledi.

Toplantı karşılıklı görüş alışverişi yapılmasının ardından son buldu. 


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS