Yüreğir Belediyesi 2020 yılı ilk meclis toplantısı yapıldı

Yüreğir Belediyesi 2020 yılı ilk meclis toplantısı yapıldı
Yüreğir Belediyesi 2020 yılı ilk meclis toplantısı yapıldı

ADANA,(DHA)- ADANA'da Yüreğir Belediyesi 2020 yılının ilk olağan meclis toplantısını gerçekleştirdi. Meclis üyelerine hitap eden Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir 2020 yılının Yüreğir için eserlerin hayata geçeceği bir yıl olacağını söyledi. 


Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, 2020 yılının ilk olağan meclis toplantısında yaptığı konuşmada, yeni yıl için iyi dileklerde bulundu. 2019’un son günlerinde Adana’da yaşanan sel felaketine değinen Başkan Kocaispir, belediye olarak Büyükşehir Belediyesi, ASKİ ve DSİ ile diğer kamu kurumlarıyla ciddi çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Yağışlarda pek çok ev ve işyerlerinde su baskınları yaşandığını, 4 bin civarında evin zarar gördüğünü aktaran Kocaispir, vatandaşlara nakit para ve eşya yardımı yapıldığını anlattı.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un bölgede incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Kocaispir, "Büyükşehir Belediyesi 20 milyon lira, afetin en yoğun yaşandığı Yüreğir Belediyemiz 5 milyon lira, Sarıçam, Seyhan, Çukurova ve Ceyhan Belediyeleri olarak hibe yardımları aldık. Hesaplarımıza yattı paralar. Bunun dışında Büyükşehir Belediyesine 15 milyon lira ek kredi, 2020 yılında yağmur su kanalları yapılması ile ilgili başlangıç olarak 70 milyon lira kredi bakanlıklarımızca çıkarıldı. Umarım ders çıkarır bir daha bu sıkıntıları yaşamayız. Artık Adana’da sel baskınını, evleri su basmasını konuşmamamız gerekiyor” dedi.


YÜREĞİR’DE BÜYÜK DÖNÜŞÜM


Kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında meclis üyelerine bilgi veren Başkan Kocaispir şunları söyledi:

“Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum, Yüreğir için 2 bin konut sözü verdi. Bu konutlarımız ile ilgili Kentsel Dönüşüm Genel Müdürümüz ile birlikte mahallelerimizi gezdik. 2 bin konutumuzun bir kısmı PTT Evleri Mahallemiz'e, ama önemli bir kısmını Şehit Erkut Akbay ve 19 Mayıs Mahallemiz'de düşünüyoruz. Bakanlığımız resen bir çalışma yapacak. 6-A maddesine göre vatandaşımızın taleplerinden ziyade belirlenen alanlarda gerekirse kamulaştırma yaparak ciddi bir kentsel dönüşüm gerçekleştirecek. Özellikle Yüreğir İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün olduğu o bölge bizden önce riskli alan ilan edilmiş zaten. O riskli alanda 750 civarında konut düşünülüyor. Biz onu 'bin olsun' dedik. İnşallah onun da takipçisiyim. Bin konut yapılması gündemde. Bu muazzam bir şey. Şehit Erkut Akbay Mahallemizde özellikle Öksüzler Camii’nin olduğu bölgede biliyorsunuz orada bir çukur alan var. Aslında orası dere yatağı. 5 sokağımız orada büyük hasar gördü. Yine belirttiğim şartlarda orada da 500 konut düşünülüyor.” 


Yüreğir Belediyesi 2020 yılı ilk olağan meclis toplantısında meclis denetim komisyonu üyeliklerine Mehmet Murat Kılınç, Hacı Yüksekyayla, Selahattin Kılıç, Muharrem Baran ve Yılmaz Ballıoğlu seçildi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS