Altındağlı kadınlara 'Depreme Hazırlık' semineri

Altındağlı kadınlara 'Depreme Hazırlık' semineri
Altındağlı kadınlara 'Depreme Hazırlık' semineri

ANKARA, (DHA)- ALTINDAĞ Belediyesi Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi üyeleri, 'Depreme Hazırlık' konulu seminerde bir araya geldi.

Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi'nde, Türk Eğitim Derneği Üniversitesi (TEDU) Dr. Öğretim Üyesi Canay Doğulu tarafından verilen seminere, Altındağlı kadınlar yoğun ilgi gösterdi. Altındağlı kadınlar, yalnızca deprem değil, sel, çığ, heyelan gibi doğal afet durumlarında fiziksel ve psikolojik olarak yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi oldu. Deprem başta olmak üzere tüm doğal afetlere karşı fiziksel olarak hazır olmanın yanı sıra, psikolojik olarak da hazır olmanın önemine dikkat çeken Doğulu, "Böyle durumlarda biz 'stres var, panik yok' diyoruz. Bir stres olacak ama kontrol edilmesi gerek. Kontrol edilebilen stres kişiyi zarardan, tehlikeden korur, yapabileceği şeyleri daha sağlıklı yapmasına yardım eder, karar vermesini kolaylaştırır ama kontrol edilemeyen stres aşırı tepkilere sebep olur" dedi.

'PRENSİP ÖNCEDEN HAZIRLIKLI OLMAKTIR'

Depreme karşı psikolojik sağlamlığın olması için kriz planının olması gerektiğini kaydeden Doğulu, "Evde otururken 'burada deprem olursa ne yapmam lazım', 'deprem olursa çocuklarıma nasıl sahip çıkmam lazım', 'deprem olursa kendime en uygun yer neresi ise, orayı hazırlamam lazım', 'deprem çantam gerekiyor mu, gerekmiyor mu' gibi soruları sorulmalıdır. Bunları yaparsa kişi depremle ilgili hazırlığı olduğu için daha rahat olur, panik yapmaz. Davranışlarını daha sağlıklı ve otomatik şekilde ortaya çıkarabilir. Kriz müdahalesinin temel prensibi önceden hazırlıklı olmaktır. Eğer zihinsel olarak bir insan felakete, depreme, doğal afete ve başka olaylara karşı zihinsel olarak kendini hazırlıyorsa psikolojik sağlamlık oluşturur" diye konuştu.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS